Kadına Dair Herşey

Psikolojik Travma Nedir?

Psikolojik Travma Nedir?

Psikolojik Travma Nedir?

travma

Travma yaşandığı zaman canlının üzerinde beden ve ruh açısından önemli etkiler bırakan ve iyileşmesi zaman alan olaylar olarak tanımlanabilir. psikolojide ise travma en basit haliyle gündelik hayatınızı sekteye uğratan, hayatınız normal akışında devam ederken aniden yaşanan ve yaşamı yerle yeksan ederek bireyler üzerinde korku, stres, üzüntü, dehşet gibi kişinin kendisini çaresiz hissettiği duygular yaşatan olaylardır. Bir olayın travma olarak adlandırılabilmesi için en basit hali gündelik yaşamda yarattığı değişiklikler diyebiliriz.

Psikolojik Travma Nedir?

Birey kendine zarar verebilecek gerçek bir tehditle karşılaştığında, fiziksel olarak zarar gördüyse veya başka birinin buna benzer bir durumda zarar görmüşlüğüne tanıklık ettiyse bu durum da travmatik bir olaya olarak tanımlanabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde yaşanan olaylardan etkilenme derecelerimizin farklı olduğu gerçeğinden yola çıkarak aslında her olayın travmatik etkilerinin kişiden kişiye değişeceğini belirtmek gereklidir. Bu da psikolojik travmaların aslında göreceli olduğu sonucunu çıkarabilir. Travmatik olaylara örnek olarak doğal afetler, savaş, ölümcül hastalıklar, hayatınızı tehdit edebilecek ve konforunu bozacak şekilde kalıcı kazalar, saldırıya uğramak veya tanık olmak, fiziksel olarak ihmal edilmek ve istismar edilmek, ruhen yapmak istemeyeceğiniz şeylere zorlanmak gösterilebilir. Bu sıralananlar herkesçe kabul gören hatta değerlendirildiğinde makul sayılabilen travma nedenleridir. Kişinin işinden ayrılması, işi nedeniyle başka bir şehir veya ülkeye yerleşmesi, evliliklerin bitmesi ise belki de birçok kişi tarafından küçümsenen ancak aslına uygun değerlendirildiğinde yine travma etkisi yaratan olaylardır.

 Travmatik olaylar

Yaşanan travmatik olaylardan sonra, kişilerde davranış bozukluklarının çıkması, karmaşık duygular hissetmesi, kendini suçlaması, öfkelenmesi hatta kendini çaresiz hissetmesi son derece olağandır. Önemli olan nokta bu durumun farkına varılması ve gerekli önlemlerin alınarak kişinin tedavi olmasını sağlamak olacaktır. psikolojik travmaların tedavisi zamanında teşhisle son derece basit olabilir.

Bir önceki yazımız olan En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık Nedir başlıklı makalemizde psikoloji ve Psikolojik rahatsızlıklar hakkında bilgiler verilmektedir.


Psikolojik Travma Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ