Kadına Dair Herşey

Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi

Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi

Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi

Psikolojinin bozuk olması, yoğun stres ve baskı altında olma nedenleriyle bağışıklık sistemi de ciddi zararlar görebilmektedir. Psikolojinin bozulması ile vücudun tüm çalışma sistemi ve dayanıklılığı yani bağışıklığı da azalmakta, fiziksel rahatsızlıklara daha sık yakalanılmaktadır.

Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi

Kişilerin bunalıma girme nedenlerinin hepsi stres başlığı altında incelenmektedir. Stres olarak adlandırılan yorgunluk, isteksizlik, mutsuzluk gibi ruhsal sorunların kaynağı, fiziksel rahatsızlıkların da tetikleyicisi olarak tanımlanabilmektedir.

Stresten kaynaklı depresyonun varlığı, tüm bedeni etkilemekte ve dolayısıyla yaşam kalitesini ruhsal ve fiziksel olarak düşürmektedir. Depresyonda beyin başta olmak üzere kalp, karaciğer, böbrek, mide gibi tüm organların işlevlerinde aksama ve bozulma meydana gelebilmektedir.

Bağışıklık Sisteminin Önemi

Bağışıklık sistemi genel vücut sağlığının dolayısıyla organların sağlığının devamlılığını sağlayan bir koruma kalkanıdır. Psikoloji ve bağışıklık sistemi arasında oldukça sağlam bir bağlantı bulunmakla birlikte, aralarında doğru orantılı bir ilişki vardır.

Bağışıklık Sisteminin Önemi

Psikolojisi düzgün, mutlu, huzurlu olan kişilerin bağışıklık sistemleri güçlü olarak çalışır ve hastalıklara olan dirençleri oldukça fazladır. Aksi durumda, depresyon ve stresin varlığı, bağışıklık sistemini neredeyse çöküntüye uğratır ve tüm vücut silahsız ve savunmasız bir şekilde hastalıklarla savaşamadan mücadeleyi kaybeder.

Hormonların salgılanmasını ve vücudu kontrol eden beynin, psikolojinin bozuk olduğu zamanlarda doğru ve düzgün bir şekilde işlevini yerine getirememesinden kaynaklı olarak hormonsal rahatsızlıklar ve organlarda işlevsel bozukluklar maksimum düzeyde görülmektedir

Beden ve Ruh Sağlığı Bir Bütündür

Beden ve ruh sağlığı bir bütün olarak hareket etmekte olduğundan rahatsızlıklarda her ikisi de olumsuz etkilenmekte, birbirlerini olumsuz yönde tetiklemektedirler. Beyni etkileyen psikolojik sorunlar nedeniyle beden sağlığının etkilenmemesi söz konusu olamaz.

Beden ve Ruh Sağlığı Bir Bütündür

Bir bütün olarak çalışan beden ve ruh sağlığının bozulmasından kaynaklı hastalıklarla ilgilenen uzmanlar ayrı alanlarda çalışmalar yapsalar da bütünün parçalarını birlikte hareket ederek tedavi etmektedirler.

Bağışıklı sisteminin çökmesi

Bağışıklı sisteminin çökmesi ile ortaya çıkan ve tedavi sürecinde yaşama şansı düşük olan hastaların psikolojik olarak iyi durumda olmaları iyileşme sürecine yardımcı olmakta, hatta ölüm riski bile ortadan kalkabilmektedir. Bu nedenle hastalıkların tedavisinde sadece beden sağlığı değil, ruh sağlığı ve yüksek moral de tedavi edici faktörlerdir.

Bir önceki yazımız olan İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde İmplant, implant işlemi ve İmplant tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ