Kadına Dair Herşey

Psikoterapi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Psikoterapi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tarih boyunca psikoterapi nedir sorusuna verilen cevaplar değişmiştir. Psikoterapi yöntemlerinden ilki psikanalitik yaklaşımdır. Bilişsel davranışçı terapi, sistemik aile terapisi ve hümanistik yaklaşım ise psikoterapi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Psikoterapi çeşitli alanlarda yapılmaktadır. Bireysel terapi, aile, evlilik, grup, çocuk, online terapiler en sık yapılan terapiler arasında bulunmaktadır. Psikoterapi genel anlamda konuşma tedavisi olarak adlandırılabilir.

Neden Psikoterapi Yapılır?

Psikolojik hastalıklar, psikosomatik, psikososyal, şikayetlerinden altından kalkmak ya da bu şikayetleri azaltmak amacıyla psikoterapi merkezlerinde çalışmalar yapılmaktadır. Davranış ve tutum değişiklikleri sağlamak, gelişim, bireysel farkındalık, olgunlaşma sağlayabilmek amacıyla psikoterapi çeşitli konularda ve yöntemlerle uygulanabilmektedir. Psikoterapistler çeşitli yöntemler kullanarak terapatik müdahaleler gerçekleştirmektedir.

Hangi Konularda Psikoterapi Yapılmaktadır?

Farklı yaşam evrelerinde yeni öğrenmeler yaratıldığı gibi farklı zorluklar da beraberinde gelmektedir. Kimi psikolog danışanları bu süreçleri tek başına da atlatabilmektedir. Yetişkinler ise psikoterapiye hayat krizleri, endişeler ve kaygılar, depresyon, madde bağımlılıkları, takıntı hastalıkları, cinsel sorunlar, yabancılaşma duygusu, çocuk eğitimi ve çocuk gelişimi ile ilgili sorunlar, kendini keşfetme, yaşlanma, iyi anne baba olabilmeleri ile ilgili sorunlar, aile ve eş anlaşmazlıkları, psikosomatik hastalıklar gibi alanlarda tedavi almak için yoğunlaşmaktadır.

Yetişkin Ve Çocukların Psikoterapiye Gitme Nedenleri

İnsanları psikoterapiye yönlendiren nedenler farklılık göstermektedir. Psikoterapiye belli bir nedenle gidilse bile süreç içinde farklı alanlarda yardım alınabilmektedir. Çocukların ise psikoterapi çeşitleri davranışsal problemler, gelişim geriliği, ergenlik krizleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite sorunu olup sosyal yaşamda güvensizlik sorunları ile başa çıkabilmek için başvurmaktadır. Çocukları sosyal güvenlik uzmanları, pedagoglar, öğretmenleri, okulda görev yapan psikolojik danışmanlar yönlendirmektedir.

Davranışlarda Değişiklik Gözlenebilir mi?

Psikoterapi nasıl yapılır sorusuna bu yöntem ile davranış bozuklarının düzeltilmesi, karar verebilmek, tutum değişikliği, bireysel olgunluk kazanımı, duygusal rahatlama, duygusal karışıklıkların üstesinden gelmek hedeflenmektedir denilebilir. Psikoterapi çalışmaları hastalarını kendilerini keşfetmeye ve konuşmaya teşvik etmektedir. Birçok danışan psikoterapistleriyle kendilerini, iç dünyalarını, ilişkilerini daha iyi tanıma yolculuğuna çıkmaktadır. Birçok danışan hem psikiyatri uzmanına giderek ilaç tedavisi hem de psikoterapist bir uzmandan psikoterapi almaktadır.

İlaç Tedavisi ve Psikoterapi

Yapılan araştırmalar hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi danışmanlığı gören kişilerin daha kısa sürede ilerleme kaydettiklerini göstermiştir. İlk psikoterapi çeşitlerinin odak noktası ise danışanın amaçları belirlemek, ileri ki seanslar da uygulanmak üzere yol haritası oluşturmaktan geçmektedir. Psikoterapi süreci boyunca genel olarak danışanı ilgilendiren güncel konular, konuyla ilgili kişisel geçmiş göz önüne alınarak tartışılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Ve Adım Adım Sonrası başlıklı makalemizde kanal tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Psikoterapi Nedir Ve Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ