Kadına Dair Herşey

Rahat Bir Doğum Geçirmek İçin Tavsiyeler

Rahat Bir Doğum Geçirmek İçin Tavsiyeler

Rahat bir hamilelik geçirmek için öncelikle gündelik hayatta yapılacak olan küçük birkaç değişiklik yapılması gerekmektedir. Rahat doğum yapmak için öncelikle güneşten daha fazla yararlanmanız ve tüm D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız gerekmektedir. Açık havada bol yürüyüş yapılmalı ve yemeklerde de iyotlu tuz kullanılmalıdır. Her gün ılık su ile banyo yapmak da doğum sürecini oldukça rahatlatacaktır.

Gebelik dönemlerinde kıyafetler de oldukça önemli olmaktadır. Bu dönemlerde karın büyüyecek, ayaklarda ve bacaklarda şişmeler olacaktır. Bu nedenle de bedeni sıkmayan ve son derece de rahat edebileceğiniz kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hamilelik döneminde penye veya pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca terletmeyen kumaşlar da oldukça gereklidir.

dogum

Gebelik Döneminin Rahat Geçmesi

Gebelik döneminin ilerlemesi ve ilk 3 aydan sonra akciğer ve soluk alma sırasında rahat nefes alınamaz ve nefes alma durumu zorlaşır. Bu yüzden dolayı da gebeler kalabalık alanlardan uzak durmalı, havasız ve sigara içilen ortamlarda kesinlikle bulunmamalıdır. Doğumu rahat yapmak için özellikle nefes egzersizleri ve yorucu olmayan spor çalışmaları her daim için yapılması gerekmektedir.

Hormonların etkisiyle birlikte vücutta su tutulması olacak bu da gebelik döneminde ödeme neden olacaktır. Vücutta oluşan şişmeleri ve ödemleri önlemek için de uzun süre ayakta durulmamalı ve sıkı lastikli çoraplar ve dar iç çamaşırları giyilmemelidir. Bacaklar gün içerisinde kısa aralıklar ile yükseğe kaldırılmalıdır.

Gebelik döneminin ilk dört ayı içerisinde anne adaylarında aşırı derece de yorgunluk, bitkinlik ve uykusuzluk gibi durumlar görülmektedir. Bu konuda yapılacak fazla bir şey yok. Bu aşamada vücudun ihtiyaçlarına iyi kulak verilmeli ve bol bol dinlenmelidir.

Gebelik Döneminde Beslenme Alışkanlığı

  • Günde 80 gr. protein, 1.5 gr. kalsiyum, 30-60 gr. demir, A, B1, B2 ve C vitamini alınmalıdır.
  • İçerisinde katkı maddeleri bulunan salam, sosis ve sucuk gibi besinler kesinlikle tüketilmemelidir.
  • D vitamini besinlerde bulunmadığından dolayı güneşle cildin teması sağlanmalıdır.
  • Yemekler kesinlikle İyotlu tuz kullanılmalıdır.
  • Taze sıkılmış meyve suları tercih edilmeli, kola ve hazır meyve sularını hamileler kullanmamalıdır.
  • Kansızlığı önlemek adına yemeklerle birlikte çay içilmemelidir.
  • Hamilelik dönemi boyunca doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Hamilelik dönemi boyunca bu tür küçük uyarıları dikkate almanız daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizde yardımcı olacağı gibi aynı zamanda doğumun daha kolay geçmesi içinde oldukça yarar sağlayacaktır. Hiçbir şekilde zorlanmadan ve bebek sağlığı ile sizin sağlığınıza etki etmeden doğum sürecini atlatmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Demir Takviyesi başlıklı makalemizde gebelikte demir eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.


Rahat Bir Doğum Geçirmek İçin Tavsiyeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ