Kadına Dair Herşey

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri Hakkında Her Şey

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri Hakkında Her Şey

Rahim ağzı kanseri kadın hastalıkları içerisinde baş sıralarda olan, kadınların en büyük korkulu rüyalarından bir tanesidir. Geçmişten günümüze kadar birçok kadının ölümüne neden olan bu hastalığın tedavisi için özellikle de günümüzde birçok yol mevcuttur. Eski dönemlere nazaran bu hastalık sonucu ölümlerin azalmış olması tıbbın gelişme göstermesinden kaynaklanmaktadır. Rahim ağzı kanserinin tıpta belirtilen adı ise serviksdir.

rahim-agzi-kanseri

Rahim Ağzı Kanserinin Görülen Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin ilk evrelerinde müdahale edilmesi sonucu artık birçok kadın bu hastalıktan kurtularak sağ kalmaktadır. Ancak çok ileri boyutlara ulaşmış olan hastalıklar için kadın ölümleri halen kaçınılmaz olmaktadır. Toplum olarak çok da bilgili olmadığımız konular arasında cinsel bilgiler, kadın sağlığı ve hastalıkları en baştadır. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar için jinekolog doktora gidip muayene olmak ayıp sayılmaktadır. Aslında kadınlara sağlıkta ayıp olmaz bilinci yerleşirse her zaman için gönül rahatlığı ile doktora gidilebilir. Bu sayede de dönüşü olmayan büyük riskler almalarının önüne geçebilirler. Rahim ağzı kanseri belirtileri konusunda sizleri aydınlatmak istiyoruz. Toplum olarak ne kadar bilinçli olursak, o derece riski üzerimizden atmış oluruz. Adet dönemi bitse de ara kanamalar yaşanması, normal sayılamayacak derecedeki vajinal kanamalar, süreklilik arz eden vajinal akıntılar, adet dönemlerinin çok uzun bir süreye yayılması bu kanser türünün ilk aşamalarında olabilineceğinin göstergeleri arasındadır. Daha ileri boyutlara ulaşmış ve kanser virüsü tamamıyla kişinin vücuduna yayılmış ise daha fazla belirtiler karşınıza çıkabilir. Bu belirtiler ise; sırt ve kemiklerde oluşan ağrılar, sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali, vajina bölgesinden idrar kaçırma, iştahın kesilmesi, ayakların şişmesi, hızlı kilo kaybıdır.

rahim-agzi-kanseri-resmi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Süreci

Rahim ağzı kanserinin tespiti belirtilerini yaşıyorsanız uzman bir jinekolog ile görüşmenizde yarar vardır. Doktor tarafından istenen bazı testlerin yapılması neticesinde kesin olarak kanser teşhisi konulmuş ise hastalığın hangi evresinde olduğunu belirleyerek tedavi yöntemlerine karar verilmektedir. Hastaya bu durum sakince anlatıldıktan sonra tedavisi için gereken yöntemlerin uygulanmasına geçilmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde olunduğu zaman tedavi nispeten daha kolay gerçekleştirilmektedir. Hastalığın ilk evresinde genel olarak uygulanan tedavi yöntemi bir cerrahi uygulamadır. Daha ileri boyutlara ulaşmış olan kanserlerde ise; radyoterapi, kemoterapi uygulanarak hastalık tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Cerrahi müdahalenin yetersiz olduğu durumlarda özellikle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi süreci tamamlanmış ve iyileşme yolunda ilerleyen hastaların her altı ayda bir jinekolojik muayene ve testlere tabi tutulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bipolar Bozuklukta Hasta Yakını Olmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri Hakkında Her Şey Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ