Kadına Dair Herşey

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Tanı ve Tedavisi

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Tanı ve Tedavisi

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Tanı ve Tedavisi

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim Sarkması Nedir

Rahim, bir kadının doğurganlığının olduğunun en büyük göstergesidir. İki yumurtalık bulunan ve doğumdan itibaren gelişmeye başlayan bir genital organdır. Rahim içerisinde yumurtalıklar yumurta üretmekte ve doğurganlık için gerekli olan altyapıyı hazırlamaktadır. Rahim sarkması, içinde bulunduğu ortamdaki bağların yaşa ve doğum sayısına göre gevşeyerek vajina içerisine doğru sarkması neticesinde meydana gelmektedir. Bu durum için kadın doğum uzmanları çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmişlerdir. Rahim sarkması tedavi edilebilir bir kadın hastalığıdır.

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tanısı

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tanısı

Rahim sarkmasının belirtileri, sık sık ve anlamsız oluşan bel ağrıları, vajinanın içerisinden sarkan bir şeylerin fark edilmesi,  cinsel ilişki sırasında kişinin ağrı yaşaması olarak sayılabilir. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının hissedilmesi durumunda bir kadın doğum uzmanı ile irtibata girmekte yarar vardır. Rahim sarkmasının tanısının konulabilmesi için öncelikli olarak jinekolojik muayene olunması gerekmektedir. Rahim sarkması tanısının konulması sırasında kişi eğer bu olaya bağlı olarak idrar kaçırma sorunu da yaşıyor ise bu durumun buna bağlanması muhtemel bir durum olacaktır. Tanısı konulmuş olan bu hastalığın tedavisinde geç kalınmaması kişinin yaşam kalitesinde önemli bir gelişme sağlanmasına olanak sağlamaktadır.

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi için öncelikle bu hastalık konusunda kişiye jinekolojik muayene sonrasında tanı konulması gerekmektedir. Rahim sarkması riski oluşmaya başlamış olan kişiler için genel olarak kadın doğum uzmanları kegel egzersizini önermektedir. Kegel egzersizi kolay ve basit bir uygulama olup, bir süreliğine de olsa bu durumun önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak sarkma kegel egzersizi ile tedavi edilemeyecek boyutlara ulaşmış ise muhakkak kişiye ameliyat önerilecektir. Bu ameliyat vajina daraltma ameliyatı olarak bilinen ve normal doğum düşünen kadınlarda normal doğumun gerçekleşmeyeceği bilgisinin verildiği bir tedavi yöntemidir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında kişi eski sağlığına kavuşacaktır. Ancak bu ameliyat sonrasında hamile kalmış olan bir kadının kesin olarak sezeryan doğum yapması gerekecektir. Ameliyat normal doğumu engelleyecek bir ameliyat olup, kısa sürecek basit bir operasyon ile işlem yapılmakta ve kişi kısa bir süre içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Miyom, Miyom sorunu ve miyom tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Tanı ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ