Kadına Dair Herşey

Riskli Gebelik Nedir ve Neden Oluşur?

Riskli Gebelik Nedir ve Neden Oluşur?

Riskli gebelikler gebeliğin başlaması veya gebelik öncesinde anneye ait kalıtsal sebepler nedeniyle hamileliğin riskli geçebilmesine neden olabilmektedir. Riskli gebeliklerde anne adayları kontrol altında tutulmalı ve riskli gebelik doktorları tarafından belirli zaman aralıklarıyla kontrolleri yapılmalıdır.

 

Riskli Gebelik Sebepleri

 riskli gebelikRiskli gebelik halinde anne adayları riskli gebeliğin nedenlerini belirleyerek ona göre davranması gerekmektedir. Riskli gebeliğin bazı sebepleri bulunmaktadır. Hamilelik sırasında alkol ve sigara kullanılması riskli gebelik sebeplerinden biridir. Hamilelik esnasında veya hamilelikten önceki dönemde yüksek tansiyon hastalığının bulunması, şeker hastalığının bulunması, epilepsi rahatsızlığının bulunması, psikolojik hastalıklar, AIDS, aşırı kilo gibi rahatsızlıklar gebeliğin riskli geçmesine neden olabilmektedir. Ayrıca üç ve daha fazla düşük yapanlar, anne adayının çok genç veya çok ileri bir yaşta olması veya aşırı zayıf olması riskli gebelik kriterleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Riskli gebeliğe neden olan bebekle ilgili durumlarda söz konusu olabilmektedir. Çoğul gebelik, gelişim geriliği, kan uyuşmazlığı gibi sorunlarda riskli gebeliğe sebep olabilmektedir.

 

Riskli Gebelik Nasıl Önlenir?

 

Riskli gebelik geçirenler öncelikle bir riskli gebelik uzmanına giderek kendilerini ve bebeklerini kontrol altına almaları gerekmektedir. Riskli gebelik geçirenler perinatologlar tarafından muayenesi yapılarak gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması için tedavilere başlarlar. Riskli gebeliği önlemek için alkol ve sigara bırakılmalıdır. Düzenli beslenme, doktor talimatlarını dikkate alma ve testlerini zamanında yaptırmaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bitkisel Banyo Kürleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Riskli Gebelik Nedir ve Neden Oluşur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ