Kadına Dair Herşey

Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 15 Hata

Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 15 Hata

Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 15 Hata

 

Güzellik birçok şeyin birleşimidir. Ancak sağlıklı ve iyi bakılmış saçların, benzersiz ve etkileyici bir görüntü oluşturmak için çok önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 15 Hata

Bugün, kadınların hayallerindeki saçlara erişmek için yaptığı bazı yaygın hataları sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

 1. Yanlış Şampuanı Seçmek

 

Şampuan seçiminiz saç bakımınız için hayati öneme sahiptir. Zararlı sonuçlardan kaçınmak için, şampuanınızın saç tipinize uygun olduğundan emin olun.

Yanlış Şampuanı Seçmek

 1. Saçınızı Çok Sık ya da Yeterince Sık Yıkamamak

 

Önerilen sıklık, saç tipiniz ve kullandığınız suyun kalitesi gibi bireysel nedenlere bağlıdır. Eğer saçlarınız yağlı ise, her 1-2 günde bir yıkamanız önerilmektedir.

 

 1. Şampuanı Yanlış Uygulamak

 

Saçınızı yıkamadan önce tarayın. Kullanılacak şampuan miktarı saçınızın uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Kendi ölçünüzü bulmak için denemeler yapın.

Şampuanı Yanlış Uygulamak

Şampuanı avucunuza dökün ve köpük yapmak için ellerinizi ovuşturun. Ardından şampuanı saç köklerinize uygulayın. Masaj hareketleri yaparak, sadece parmak uçlarınızın kafa derinize değdiğinden emin olarak şampuanı uygulayın (tırnaklarınızla uygulamak, saç derinizde hasara neden olacaktır). Yıkama boyunca saçınıza masaj yapmaya devam edin. Bu, saç kökleriniz için oldukça yararlıdır.

 

 1. Saçınızı Nemlendirmeyi ve Beslemeyi Unutmak

 

Saç, kolaylıkla nemini kaybeder. Bu sorun için özel balmlar ve saç maskeleri kullanabilirsiniz (kullandığınız ürünün saçınıza zarar vermeyeceğinden emin olun). Balmı, şampuan ile birlikte kullanabileceğiniz gibi, saçlarınızı duruladıktan hemen sonra da uygulayabilirsiniz. Balmı doğru bir şekilde uygulamak için, tüm saçınıza sürün ancak cildiniz üzerinde ovmamaya dikkat edin.

Saçınızı Nemlendirmeyi ve Beslemeyi Unutmak

Saç maskeleri ise haftada bir seferden daha fazla kullanılmamalıdır.

 

 1. Yanlış Su Isısı

 

Birçok insan saçlarını yıkarken aşırı sıcak su kullanır. Sıcak su, saç renginize zarar verir ve yağ üreten bezleri aktive eder. İdeal olarak ılık su kullanmanız gerekmektedir. Bu yağ bezlerinin daha az yağ salgılamasını, kirin çıkmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

 

Son olarak saçınızı soğuk su ile durulayarak, süreci tamamlayın. Süreci bu şekilde noktaladığınızda saç köklerindeki dolaşımı uyaracak ve saçlarınızın daha pürüzsüz ve parlak olmasını sağlayacaktır.

 

 1. Saçlarınızı Havlu ile Kurulamak

 

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile kökten uçlara doğru saçlarınızı nazikçe kurulayın. Başınıza havlu sarmayın, bu saç köklerine zarar verir. Eğer aceleniz var ise, havlu yerine pamuklu bir tişört kullanın.

Saçlarınızı Havlu ile Kurulamak

 1. Sık ve Sert Tarama

 

Saçlarınızı çok sık taramak, saç dökülmesine ve kırıklara neden olabilir. Saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra saçlarınızı taramayın. Saç tellerinizin kurumasını bekleyin ve ardından parmaklarınız ile saçınızı ayırın. Sadece bundan sonra saçlarınızı tarayabilirsiniz. Kullanacağınız tarağın geniş dişli olduğundan emin olun.

 

Uçlardan başlayıp, yavaş yavaş köklere doğru ilerleyerek tarayın.

 

 1. Şekillendirici Ürünleri Sıklıkla Kullanmak

 

Saç kurutma makineleri, şekillendirici maşalar ve diğer uygulamalar saçınızın sıvısını kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Eğer sıklıkla bu ürünleri kullanmaktan kendinizi alamıyorsanız, ilk olarak saçınızın tamamına ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanmayı unutmayın.

 

 1. Saç Kurutma Makinesinin Yanlış Kullanımı

 

Saç kurutma makinesini hatalı kullanmak, saçınıza zarar verebilir. İşte bu hatadan kaçınmanız için bir rehber:

 

Başlangıç olarak ıslak saçınızı bir havlu ile kurulayın. Ardından saç kurutma makinesi ile köklerden uçlara doğru saçınızı kurutmaya başlayın. Makinenin saç köklerinize keskin bir açı ile hava üflemesine izin vermeyin. Bu gibi teknikler saçınıza zarar verebilirler.

 

Başlangıçta saçlarınız hala nemliyken, saç kurutma makinesini maksimum sıcaklıkta kullanmak kabul edilebilir. Ancak sonrasında aşırı kurumadan kaçınmak için yavaş yavaş ısının düşürülmesi gerekmektedir. Bir saç makinesi satın alırken, birden fazla ısı ayarı olan modelleri tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

 

Son olarak süreci saçlarınıza soğuk hava estirerek tamamlayın.

 

 1. Sağlıksız Beslenme

 

Dengesiz bir beslenme ve sağlıksız yemek alışkanlıkları herhangi bir organizmanın kendi vitamin ve mineral kaynaklarını yenilemesini olanaksız kılar. Eğer böyle bir sorununuz varsa, güzel ve sağlıklı saç fikrini de unutabilirsiniz. Her zaman hayvansal proteinleri günlük öğünlerinize dahil etmeyi unutmayın.

 

Bir diğer saç dostu önemli bileşen ise çinkodur. Çinko eksikliğinden kaçınmak için öğünlerinizde yumurta, deniz mahsulleri, alabaş, yulaf lapası, avokado ve kuru erik bulundurun. Demir ve kalsiyumu da unutmayın! Bunları bakliyat, balık, kümes hayvanları, karaciğer, buğday, karabuğday ve fındıkta bulabilirsiniz.

 

 1. Sağlığınıza Dikkat Etmemek

 

Kimi durumlarda hızlı saç yıpranması ve saç kayıpları daha ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Bu hastalıklar arasında sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar, tiroit bezi problemleri, hormonal bozukluklar, stres ve şeker hastalığı bulunuyor. Tüm organizmaların bedenlerinin çalışma şeklinde saçlar her zaman en son olarak besin maddelerinden yararlanır. Bu yüzden saç sorunları diğer organlarda bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Her durumda, bir doktor ile görüşerek, durumu açıklığa kavuşturmanız önerilmektedir.

 

 1. Şapka Giymeyi İhmal Etmek

 

Bir şapka, güneşten korunma sağlar. Yün bir başlık, soğuktan korur. Özel bir sauna bonesi saçlarınızı buharın zararlı etkilerinden korur. Şapka seçerken giymesinin rahat olduğuna ve çok sıkı olmadığına dikkat edin.

 

 1. Tarağınızı Yıkamamak

 

Tarağınız en azından haftada bir kez ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca, düzenli olarak eski fırçalarınızı yenileri ile değiştirmeyi de unutmayın.

 

 1. Saçlarınızdan Aldırmayı İhmal Etmek

 

Saçlarınızın ucundan en azından er iki ayda bir aldırmak oldukça önemlidir. Kırıklardan kurtularak, saçlarınızdaki kırıkların artmasını engellersiniz.

 

 1. Saçlarınız Üzerinde Uyumak

 

Eğer saçlarınız çok uzun veya orta boy ise, yatmadan önce örmeniz gerekmektedir. Bu, saçlarınızın birbirine dolanmasını ve kabarmasını önler. Sonuç olarak, sabahları hazırlanmak için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmazsınız.

 

https://brightside.me/inspiration-girls-stuff/15-mistakes-you-should-avoid-in-hair-care-190555/

 

Bir önceki yazımız olan Lazerle Cilt Gençleştirme başlıklı makalemizde Cilt gençleştirme, Cilt Gençleştirme Uygulaması ve Lazerle Cilt Gençleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 15 Hata Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ