Kadına Dair Herşey

Bu Hataları Yapıp,Saçlarınızı Mahfetmeyin

Bu Hataları Yapıp,Saçlarınızı Mahfetmeyin

Bilmeyerek Yapılan Saç Bakım Hataları

Kadınların görünümünü tamamlayan en güzel aksesuarları saçlarıdır. Bu yüzden bakımlı ve güzel saçlar kadınlar tarafından önem verilen bir konudur. Kadınlar saçlarına zaman ayırırken bazen saç bakım hataları yaparlar. Yapılan saç bakım hataları saçın olumsuz yönde etkilenmesini sağlayarak saçların zarar görmesine yol açar. Saçın doğal ışıltısı ve sağlığı bu hatalar yüzünden zamanla yok olur. Saçın uzun ya da kısa olması fark gözetmeksizin saçlara bakım uygulaması yapmak önemlidir. Bunu yaparken de çok dikkatli olmak gerekir. Saça yapılan en ufak bakım hatalarından uzak durmak gerekir.

Şampuan Seçimi

sac-bakim-hatalariSaçları yıkarken saçlar için en etkili temizlik ve bakım ürünü şampuanlardır. Her saç tipine uygun türlü türlü şampuanlar mevcuttur. Saç tipi ve saçtaki soruna göre farklı şampuan çeşitleri vardır. Alacağınız şampuanın markasına ya da fiyatına bakmak yerine öncelikle saç tipinize ve saç yapınıza uygun olan doğru şampuan seçimi yapmalısınız. Saçlarınız kuru ise kuru saçlar için olan şampuanlar, saçlarınız kepekli ise kepekli saçlar için olan şampuanları kullanmalısınız.

 

Saçları Boyamak

Günümüzde birçok kadın saç rengini değiştirmektedir. Boyalar kimyasal madde içerdiği için saçları boyatmak saçın yapısını ve doğal dengesini bozar. Saçlar gücünü ve canlılığını kaybederek zamanla saçların uçlarıkırılır. Yine de saçlarını boyatmak isteyen kadınlar bitkisel saç boyalarına yönelebilirler. Saçları kızıl renge boyatmak yerine kına ile saçlar boyatılabilir.

 

Saçları Yüksek Isıya Maruz Bırakmak

Saçları düz olan kadınlar maşa ile saçlarını kıvırcık yaparken saçları kıvırcık olan kadınlar ise saçlarını düzleştirirler. Ancak bunu yaparken saçları yüksek ısıdan uzaklaştırmak gerekir. Aynı şekilde saç kurutma makinesi de kadınların saç şekillendirirken kullandığı aletlerdendir. Bu aletlerin yaydığı yüksek ısı saçlara zarar vermektedir. Bu cihazların uzun süreli kullanımı saçların yıpranmasına ve doğallığını kaybetmesine neden olur. Saçları kurularken havlu ile kurutmak ve diğer saç şekillendirici cihazlarını az kullanmak saç sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Saçları Sık Sık Yıkamak

Saçları sık sık yıkamak iyi bir bakım yöntemi değildir. Yıkarken bir de şampuanlamak saçın doğal yağ dengesini bozar. Sık sık yıkanan saçlarda genellikle aşırı yağlanma ya da aşırı kuruluk görülür. Saçları çabuk yağlanan kişiler saçlarını sık sık yıkamak zorunda kalıyorsa en azından saçlarını yıkarken şampuan kullanmaması gerekir.

 

Saçlara Röfle Yaptırma ve Saçları Açma İşlemi

rofleRöfle ve saç açma kadınların sıklıkla yaptırdığı işlemlerdir. Saçların rengini açarken aslında saçlara büyük zarar verilir. Saçlar kırılır ve oldukça bakımsız bir görüntüye ulaşır. Saçlarınızın sağlığı için bu tür uygulamalardan uzak durmanız gerekir. Saç açma işlemi için evde doğal yöntemleri uygularken röfle yerine ise saçlara ombre yaptırabilirsiniz.

 

Saç Yapısına Göre Ürün Kullanmamak

Kadınların en sık yaptığı saç bakım yanlışları doğru temizlik ve bakım ürününü kullanmamaktır. Saçların tipi ve yapısı her ürüne uygun değildir. Saçlara uygun olmayan ürünler saçlara faydadan daha çok zarar vermektedir. Kullanacağınız ürünlerin yapısına ve içeriğine dikkat edin. Saçlarınızı kimyasal içerikli ürünlerden uzak tutun. Evde kendi doğal yöntemlerinizi ölçülü ve doğru şekilde uygulamanız saçlarınız için çok daha yararlı bir bakım olacaktır.

 

Saçları Sıkı Bir Şekilde Toplamak

Saçlara uygulanan bazı modeller sık sık kendini tekrar ettiğinde saçların tokayla buluştuğu yerleri yıpratması söz konusudur. Saçları sürekli tepeden bağlamak ve sıkı bir şekilde basınç uygulamak saçlara zarar veren şeyler arasındadır. Bu nedenle saç diplerinin daha çok hava alacağı saç modellerine yönelmenizde fayda vardır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan El Ve Ayaklarınıza Gereken Özeni Göstermiyorsanız Bakımlı da Olamazsınız başlıklı makalemizde ayaka bakimi, el bakımı ve el ve ayak bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Hataları Yapıp,Saçlarınızı Mahfetmeyin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ