Kadına Dair Herşey

Saç Dökülmesi Deyip Geçmeyin

Saç Dökülmesi Deyip Geçmeyin

Saç Dökülmesi Deyip Geçmeyin

İnsanların aher zaman belli miktarda saçı dökülmektedir. Bu kabul edilebilir ve normal bir durumdur. Bu durumun üzerinde olan saç dökülmeleri ise belli bir hastalığın sebebi veya kendisi olabilir. İnsanlarda saçlar özellikle mevsim geçişlerinde daha fazla dökülmektedir. Hemen herkes sorunu ‘mevsimdendir’ diyerek geçiştirmektedir. Ancak durum bu kadar basit olamayabilir. Bunun için tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır.

Uzmanlar özellikle bir aydan uzun süren ve gittikçe artan saç dökülmelerinin bazı hastalıkların belirtisi olabileceği noktasında durmakta ve uyarılarda bulunmaktadırlar. Buu uyarıları dikkate almak gerekmektedir.

Günde 100 telden daha fazla olan, bir aydan daha uzun süre devam eden saç dökülmelerinde, para şeklinde odak odak açılmalarda, saçlı deride sivilceler ile birlikte dökülmeler olması durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Deyip Geçmeyin

GÜNDE 100 SAÇ TELİ DÖKÜLMESİ OLAĞAN

Yeni saçların oluşması için mevcut saç kökleri büyüme, gerileme ve dinlenme şeklinde 3 dönemden geçmektedir. Saçların yüzde 90-95’i büyüme fazında olmakta ve saçlı derideki kılların büyüme dönemi 1-7 yıl arasında değişmektedir Saç büyümesi genetik faktörlerin yanı sıra iklim, yaş, beslenme ve hormonal faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Büyüme döneminin sonunda kıllar gerileme dönemine girmekte ve bu süreç yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Bunu yaklaşık 3 ay süren dinlenme dönemi izlemektedir. Bu dönemin sonunda yeni büyüme dönemindeki kıl oluşmaktadır.

GÜNDE 100 SAÇ TELİ DÖKÜLMESİ OLAĞAN
Dinlenme dönemindeki saçların yıkama ve tarama gibi işlemler sırasında dökülmesi normaldir. Saçların yüzde 5 ile 10’u dinlenme dönemindeki kıllar olduğu için günde 100 kadar saç dökülmesi normal kabul edilmektedir.

 

SAÇ DÖKÜLMESİ HANGİ HASTALIKLARA İŞARET EDİYOR?

Saç dökülmeleri farklı şekillerde görülebilmektedir. Bazı dökülme tiplerinde saçlar yeniden çıkarken, bazılarında ise kıl kökleri tahrip olduğu için saç bir daha çıkmamaktadır. Saç dökülme türlerini ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkları İşaret Ediyor

  • Telogen alopesi: En sık görülen saç dökülmesi tipidir. Saçlar normalin üzerinde döküldüğü için seyrelme fark edilebilmektedir. Bu tip dökülme, büyüme dönemindeki kılların erkenden dinlenme dönemine girmesiyle oluşmaktadır. Bu tip saç dökülmesinin tetikleyicileri arasında hormonal bozukluklar veya dalgalanmalar, endokrin hastalıklar, doğum sonrası, psikolojik ve metabolik stres, ilaçlar, kilo kaybı, gıdasal eksiklikler, akut ve kronik hastalıklar, cerrahi girişimler ve saçlı derideki yangısal durumlar yer almaktadır.

 

  • Traksiyonel alopesi: Şekil verirken veya toplarken saçların aşırı gerilmesine bağlı olarak oluşansaç dökülmeleridir. Saçlar özellikle germenin fazla olduğu bölgelerde seyrekleşmektedir. Bu nedenle saçların toplanırken aşırı gerilmemesinrdikkat etmek gerekmektedir.

 

  • Alopesi areata: Halk arasında “saçkıran” olarak adlandırılan bu tip saç dökülmesi genellikle saçlı derinin herhangi bir bölgesinde yuvarlak veya oval para şeklindeki dökülmelerle başlamaktadır. Hastalık saçların, kaşların veya vücut kıllarının tamamen kaybıyla sonuçlanabilmektedir. Tamamen sağlıklı kişilerde görülebildiği gibi, atopik hastalıkla, tiroit hastalıkları ve diğer otoimmün hastalıklarla birlikte de ortaya çıkabilmektedir.

 

  • Androgenetik alopesi: Saç yapımının azalması sonucu oluşmakta ve kellikle sonuçlanmaktadır. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak alındaki saç çizgisi korunmakta, tepe kısımlardaki seyrelme daha belirgin olmaktadır. Bu tip saç dökülmesinde yıllar içerisinde dereceli olarak saçlarda incelme görülmektedir. Genetik faktörler büyük rol oynasa da kadınlarda hormonal bozukluklarla da ilişkili olabilmektedir.

 

BİLİMSEL OLMAYAN TEDAVİLER

Saç dökülmesinin hangi tipte olduğu dermatolog tarafından klinik muayeneden sonra anlaşılmaktadır. Saç dökülmesinin nedeni olabilecek veya eşlik edebilecek hastalıkların saptanabilmesi için bazı testler yapılmakta ve saçın dökülme tipine göre saçlı deriye lokal tedaviler veya dökülen alana enjeksiyonlar, altta yatan nedene yönelik sistemik tedaviler veya ultraviyole ışık tedavileri gibi değişik tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

BİLİMSEL OLMAYAN TEDAVİLER

Saçlar vücudumuzun en görünen yerinde olduğu ve tamamen görsellikleilgili olduğu için saç dökülmeleri kişiyi derinden etkileyebilmektedir. Ancak saç dökülmelerinin nedeni tam olarak analaşıldığında uygulanacak tedavi bunun önüne geçmektediir.

 

Bir önceki yazımız olan Çare Sizde başlıklı makalemizde saç dökülmesi, Saç Dökülmesi ve Nedenleri ve Saç ekimi yapılacak seanslar hakkında bilgiler verilmektedir.


Saç Dökülmesi Deyip Geçmeyin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE