Kadına Dair Herşey

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerin son zamanlarda ortak sorunlarından biridir. Saç insanların dış güzelliklerinin en dikkat çekici noktalarındandır. İnsanlar saç dökülmelerini engellemek için alternatif yollar aramaya başlamışlardır. Bu da tıp ve alternatif tıp alanında müthiş bir sektör haline gelip gelişmiştir. Gelişmesi halen devam eden bu sektör talebin artması sonucu alternatifli ve seri bir şekilde üretimi başlatmıştır. Şampuanların ürün katologlarına saç dökülmelerine karşı etkili ürünü de eklenmiştir. Kimsayal sektör olan şampuan sektörü alıcının kafasında soru işaretlerine yol açınca bu defa da alternatif tıp gelişmiştir. Sarımsak şampuanları, badem vb. yağların talebi artmıştır. Bu tarz ürünlerde istedikleri sonucu elde edemeyen insanlar bu sefer de saç ekim merkezlerine akın etmeye başlamışlardır. Bu açıdan ülkemiz bu alanda fazlasıyla ön plana çıkmıştır. Bunun sebebi ise yapılan işlemin kalitesi ve en önemlisi fiyatıdır. Bu işlemlerin başarı oranıyla arz-talep ilişkisi yükselmeye devam etmiştir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

sac-dokulmesiAna etkenler arasında beslenme eksikliklerini sayabiliriz. D Vitamini saç dökülmesine sebep olur. D vitaminin eksikliği fazlaca kapalı alanda kalıp zaman geçirmemizden kaynaklanmıştır. D vitaminin en önemli kaynağı Güneştir. Bunun yanında mino asit, lizin, bakır ve çinko eksikliği de sebepler arasındadır. Protein eksikliği de saç dökülmesi sebeplerindendir.  Vücut protein ihtiyacını ihtiyaç gördüğü yerlere böler protein eksikliğinde saç bu açıklıktan etkilenir. Protein ise Et ve ürünlerini bulunur eğer bu ürünleri tüketmiyorsak başka protein kaynaklarına yönelmemiz gerekir.  Diğer etkenlerden biri Hormonal dengesizliktir. Bu etkenin içinde troitlerde olan problemler, hamilelik, doğum kontrol hapları, menopoz sayılabilir. Ayrıca kullanılan tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, artrit ilaçları ve depresyon ilaçları da saç dökülmesine sebep olabilir.

Genel etkenler arasında yoğun stres, zehirli kimyasallar içeren saç ürünleri, aşırı kilo kaybı ve şok diyetler, sıkı saç şekilleri,yaşlanma ve genetik olarak saç dökülmeleri sebepleri sayılabilir.

Saç Dökülmesine Etkisi Olan Hastalıklar

Saç dökülmesi nedenleri arasında kusursuz en etkili olanı saç derisinde meydana gelen hastalıklardır. Bunların etkileri kalıcıdır. Tedavisi olmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Bu hastalıkların tedavisine bir an evvel başlamak gerekir. Saçta beklenmedik derecede değişim ve dökülme olduğu an en yakın sağlık kurumuna başvurmak gerekir. Bu hastalıklardan bir kaçı; Saç derisinde sedef, Saçkıran, Kıl kökü iltihabı, Seboreik dermatit’tir.  Ayrıca bu hastalıkların dışında kansızlık, demir eksikliği, protein ve vitamin eksiklikleri de  saç dökülmelerine sebep olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Kuru Şampuan Yapımı başlıklı makalemizde kendin yap ve şampuan yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Saç Dökülmesi Nedenleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ