Kadına Dair Herşey

SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ

SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ

SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ

Saç dökülmesi halk arasındaki tabiriyle kellik uzun yıllardır hatta insanoğlunun varlığının ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkmış bir sorundur ve insanoğlunu derinden etkilemektedir. Kellik kişinin psikolojisini alt üst ederken, kötü kâbusların görülmesine, mutlu günlerin zehre dönmesine ve hayattan kopmaya kadar varabilecek buhranlara sebep olabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki saç dökülmesinin tedavisi vardır.

SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç dökülmesi ve seyrekleşmesi yaygın ve bölgesel olarak karşımıza çıkar. Yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında özellikle; ateşli hastalıklar, demir-protein-çinko eksikliği, tiroit hastalıkları, gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için aşırı diyet yapma, kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistemi hastalıkları ve stres yer alır. Bunların dışında bir de kadınlarda görülen, erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur. Bu duruma en çok over kistleri, hormonsal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olmaktadır.

Saç dökülmesi ve seyrekleşmesi

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler. Saç dökülmesinin nedenleri aşağıda sıralanmıştır

  • Olağan saç dökülmesi: Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle dökülür. Bunun yerine yeni saç çıkar. Günde ortalama 100 adet saç dökülür.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR

  • Stres ve Saç Dökülmesi: Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinmektedir. Psikolojik sıkıntılar saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

 

  • Kozmetik Uygulamaların Ortaya Çıkardığı Saç Problemleri.

Saç Problemleri

  • İlaçlara Bağlı Saç Dökülmeleri: Pek çok ilaç saç büyümesi üzerine baskılayıcı tarzda etki yapabilir ve saçların dökülmesine sebep olabilir.

 

  • Genetik Hastalıklarda saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tarih boyunca insanlığın en önemli sağlık sorunlarından biri olan saçsızlığın tedavisi için sayısız araştırma yapılmıştır. Bugüne kadar bu araştırmalardan tam tatmin edici bir sonuç sağlanamamıştır. Ancak modern tıp günümüzde bu soruna çareler üretmiş ve insanlığın hizmetine sunmuştur.

  • İlaçla tedavi: Saç dökülmesi ergenlik dönemindeki tüm erkeklerin %50sini etkileyen bir rahatsızlık olduğundan bu büyük pazar nedeniyle birçok araştırma yapılmakta ve çeşit çeşit ilaçlar üretilmektedir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  • Doğal tedavi yöntemleri: İlaçla tedavinin yanında özellikle son yıllarda doğal tedavi yöntemleri saç dökülmesi karşısında alternatif tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

  • Cerrahi tedaviler: Saçsızlık yüzyıllardır insanlığın önemli bir sorunu olduğu için tıp biliminin ve dolayısıyla cerrahi tıp dalının önemli bir uğraş alanı olmuştur. Bu alana saç nakilleri ve başka cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

 

  • Cerrahi olmayan yöntemler: Cerrahi tedavinin yanı sıra cerrahi olmayan yöntemlerde tıbbi olarak uygulanmaktadır.

 

  • Peruk ve protez: Saçların uzun ve yorucu bir bakım gerektirmesi, her bakım sonrası mevcut olan saçların zarar görmesi ve bu bakımların ömür boyu yapılması gerekliliği, protezin belli bir süreden sonra tekrar yenilenmesi zorunluluğu suni saçların tamamının döküleceği ve enfeksiyon riskleri bu yöntemlerin kalıcı bir çözüm olmadığını ispatlamıştır. Ancak bu yöntemden insanoğlu tamamen vazgeçmemiş ve hala uygulamaktadır.

Görüldüğü gibi insanoğlu saçlarıyla yüzlerce yıldır uğraşmakta ve saç dökülmesi ve kelliğe çare aramaktadır. Ancak bugüne kadar sağlıklı ve kesin bir çözüm ve tedavi yöntemi bulabilmiş değildir. Arayışlar devam etmektedir ancak bu zaman içinde insanoğlu psikolojik olarak rahatlama adına birçok değişik tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Kellik çoğunlukla psikolojiyi etkilediği ve insanı huzursuz ettiği için önemlidir. Bu sebeple insanoğlu bu alanda ciddi tedavi yöntemleri denemektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Her Derdin Dermanı Bitkiler başlıklı makalemizde Bitkisel Saç Kürü, Her Derdin Dermanı Bitkiler ve Karanfilli Saç Kürü hakkında bilgiler verilmektedir.


SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ