Kadına Dair Herşey

Saç Dökülmesine Çare-Papatya Suyu

Saç Dökülmesine Çare-Papatya Suyu

Saç dökülmesi konusu, son dönemlerde kadın-erkek fark etmeksizin büyük bir sorun haline gelmiştir. Saç dökülmesi kalıtımsal sebepler ile dökülüyorsa, bu zor ve tedavi gerektiren bir süreçtir. Fakat dış çevre sebepli bir saç dökülmesi yaşıyorsanız, bunun çözümü beslenmenize dikkat etmeniz ve hazırlayacağınız bitkisel ürünler ile saç bakımınızı düzenli bir şekilde yapmanızdır. Piyasada saç dökülmesini önleyen birçok kozmetik ürün vardır ve bu ürünler yüksek rakamlarla satılmaktadır. Bu ürünlere yükse rakamlı ücretler ödemek yerine, hem daha az maliyetli hem de daha doğal çözümlere yönelmek önemlidir. Bu yazımızda saç dökülmesi sorununa iyi gelen bitkilerden biri olan papatya bitkisi daha yakından inceleyeceğiz ve saç dökülmesine problemine sağladığı katkıyı araştıracağız.

Saç Dökülmesi Sorununa Papatya Çözümü

Alternatif tıp alanında ün yapmış birçok yerli ve yabancı kaynak; papatya bitkisinin saç dökülmesini yavaşlattığı ve saçların daha sağlıklı gözükmesini sağladığı yönünde araştırmalar yapmıştır. Bazı uzmanlar papatyanın saç sağlığına yapabileceği tek katkının saçın rengini birkaç ton açmak olduğunu belirtseler de; bazı uzmanlar papatyanın saç derisinde ortaya çıkan birçok rahatsızlığa ve kuruluk gibi sorunlara çözüm olabileceğini belirtiyor.

Papatyanın ülkemizde en sık kullanım amaçlarından biri de saç rengini açmak amaçlı olsa da; papatya suyu özellikle saçların koparak dökülme sorununa da çözüm olabilmektedir. Ayrıca papatya bitkisi sakinleştirici özeliği ile bilinir. Dolaylı olarak da saçlarda strese ve gerginliğe bağlı saç dökülmesi problemine de etkisi olacaktır.

 

Papatya İle Saç Bakımı

sac-papatya

Papatya ile saç bakımı yapmak için hazırlamanız gereken bakım kürü şu şekildedir;

Öncelikle yarım litre kaynamış suya bir avuç papatya çiçeği atın. Ağzını kapatın ve yarım saat kadar demlenmesini bekleyin. Papatya çiçekleri, adeta çay gibi demlenince bu suyu soğutup durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınıza bu suyu döktükten sonra durulama işlemini tamamlamış olursunuz, tekrar su ile durulama yapmayın. Bu işlemi düzenli bir şekilde yaptığınız sürece saçlarınızda farkı hissedeceksiniz.

Papatya suyu hamilelerde de kullanılabilen ve herhangi bir zararı tespit edilmeyen bitkilerden birisidir. Fakat papatya suyu kullanacak kişi, papatyaya alerjisi olup olmadığını bilmesi gereklidir. Eğer saç dökülmesi için tıbbi bir tedavi uyguluyorsanız, doktorunuza danışmadan papatya suyu kullanmanız sağlıklı olmayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Saç Nasıl Boyanır? başlıklı makalemizde sac bakımı ve saç boyama hakkında bilgiler verilmektedir.


Saç Dökülmesine Çare-Papatya Suyu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ