Kadına Dair Herşey

Saç Kıran Nedir Ve Tedavi Yöntemleri

Saç Kıran Nedir Ve Tedavi Yöntemleri

Cilde bulaşan ve hızla yayılan bir mantar türü nedeniyle ortaya çıkan saç kıran hastalığı bilinenin aksine genetik bir rahatsızlık değildir. Sinsi bir biçimde cilde yayılan bu mantar türü belirti vermediği için çok zor fark edilir. Telafisi olmayan saç kayıplarına neden olan saçkıran hastalığı, mantar ilaçlarının kullanılması ile  tedavi edilir. Sac kıran hastalığının tedavisinde sarımsak da önemli rol oynar.

Biranda saçlarda öbek öbek dökülme ile kendini gösteren saçkıran hastalığı bilinenin aksine genetik bir rahatsızlık değildir.Cilde bulaşan bir tür mantar hastalığından kaynaklanan saçkıran sinsi ilerler ve hiç belirti vermez. Aniden ortaya çıkan saçkıran bulaşıcı bir hastalıktır. O yüzden bu hastalığa yakalanan kişilerin tarakları başta olmak üzere kişisel hiç bir eşyasına dokunmamak gerekir. Saç da bıraktığı saç kaybının dışında ayak parmak araları, cildin çeşitli bölgelerinde ve ellerde de mantar izlerine rastlanır. Saçkıran hastalığında dökülen saçlar ise bir daha yerine gelmez.

Öncelikli olarak ilk etapta  hiçbir belirti vermeyen saçkıran hastalığı, cilde sivilceye benzeyen kabarmalar oluşturur.Bu kabarcıklar zamanla cilt üzerinde yayılarak geniş dairesel şekillere dönüşür ve bölgede bulunan saç dökülmeye başlar. İlk önce dökülen saçların yerine yenilerinin çıkma ihtimali varken saçkıran tedavisine başlanmaması halinde saç kaybı ömürlük olur ve kişi kel kalır.

Saçkıran hastalığının tedavi yönteminde mantar ilaçları kullanılır. Toz  halindeki mantar ilaçlarının dışında tablet  yada krem olarak da kullanılan mantar ilaçları mantarın yok edilmesinde önemli rol oynar. Saçkıranın önüne geçebilmek amacıyla uygulanan bir başka yöntemde saçkıran iğneleridir. Saçkıran tedavisinde kullanılan ve Minoxidil maddesi barındıran saç speyleri de oldukça etkilidir. Saçkıran hastalığında kullanılan bir takım bitkisel ilaçlarda bulunuyor. Bu bitkisel yöntemlerden biride sarımsak kürüdür. Saçın döküldüğü bölgede uygulanan bu kür ile saç çıkma oranı oldukça yüksektir. Doğal antibiyotik özelliği de taşıyan sarımsak saç köklerini uyararak yeniden tüylenmelere neden olması nedeniyle saçkıran hastalığında da oldukça etkilidir.Belirli aralıklarla yapacağınız sarımsak kürü sağlıklı saçlarınıza da canlılık katarak dökülmesini önleyecek.

Bir önceki yazımız olan Vücut Sarkmaları Nasıl Önlenir ? başlıklı makalemizde Pilates, Vücut sarkmaları ve Vücut sarkmaları için egzersizler hakkında bilgiler verilmektedir.


Saç Kıran Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE