Kadına Dair Herşey

Saç Tipinize Göre Bakım

Saç Tipinize Göre Bakım

Her birimiz saçlarımızın güzel ve bakımlı görünmelerini isteriz. Dönem dönem cansız görünen ve kuruluktan kırılan saçlarımıza ne kadar içimiz gitse de kendimizi çaresiz hissederiz. Ancak saçınızın sağlıksızlaşmasına seyirci kalmamalısınız. Belli başlı adımları uygulayarak çeşitli bakımlar yaparak saçlarınızı canlandırmalısınız.

Öncelikle bakım yapacağınız saçı bir güzel yıkayıp temizlemelisiniz. Böylelikle gözenekler açılmış olur ve yapacağınız bakım gözeneklerinize kadar işleyebilir. Bu şekilde kökten uca bir bakım elde etmiş olursunuz.

Saç türünüze göre saç bakım önerileri:

Yağlı saçlar için önerileri

  • Eğer yağlı bir saç yapısına sahipseniz bu yağlı görünümü azaltmak için saçınızı sık sık yıkamalısınız. Aynı zamanda saçlarınızdaki yağ bezlerini dengeye sokmak için dışarıdan da belli uygulamalar yapabilirsiniz.
  • Örneğin, elma sirkesini saç durulama suyunuza bir kahve fincanı kadar veya bir limon suyunu ekleyebilir ve saçlarınızın daha sağlıklı daha parlak ve yağlanma sürecini geciktirici bir alternatif uygulamış olursunuz.
  • 3 veya 4 yumurtayı kırıp iyice çırparak saçınıza bununla güzelce masaj yaparak bir süre bekleyebilir ve soğuk ılık arası bir su ile durulayabilirsiniz. Böylece saçlarınıza protein yüklemiş olursunuz.

Kuru saçlar için öneriler

  • Kuruyup matlaşmış saçlarınız için en güzel bakım saç bakım yağlarını ya da evinizde bulunun zeytinyağını ısıtarak saçlarınıza sıcak yapımını haftada iki-üç kez yaparak kuruyan saçlarınıza nem sağlayabilirsiniz.
  • Kuru saçlar için en tehlikeli şeyler, maşa, fön gibi uygulamalardır. Bunlardan uzak durmalısınız.

Normal saçlar için öneriler

  • Saçlarınız normal bir yapıya sahipse mutlaka siz de dönem dönem belli bakımlar uygulamalısınız. Çeşitli yağlar, protein desteği, vitamin desteği her saç için gereklidir. Böylece saç bakım ile daha sağlıklı bir görünüm elde edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Moda Saç Trendleri ve Ünlülerin Tercihleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Saç Tipinize Göre Bakım Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ