Kadına Dair Herşey

Saçım Neden Dökülüyor?

Saçım Neden Dökülüyor?

Daha dolgun daha hacimli ve parlayan güzel saçlarının olmasını her kadın ister ancak bu her zaman mümkün olmuyor. Özellikle de dönem dönem elimizde bir avuç saçımızı görünce neredeyse kalbimize iniyor. Çünkü onlara o kadar çok değer veriyoruz ki nerede hata yapıyoruz ve neden saçlarımızı kaybediyoruz bilemiyoruz. Hatta saçlarımız cansızlaşıp azalırken hiç bir şey yapamadığımız gibi bir de bu durumu görünce bunalıma da giriyoruz. Çünkü aynaya baktığımızda kendimizi iyi hissettirmiyor bize durumu gittikçe kötüleşen saçlarımız.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir bunlar hem iç faktörler hem de dış faktörler olabilir. Daha sonra bunlar birer birer saçlarımızı kaybetmemize sebep olur.

İçsel nedenler:

  1. kansızlığa bağlı saçlarınız dökülebilir. Kan değerlerinizdeki eksikleriniz saçlarınızın sağlığını tehdit edebilir.
  • B12 eksikliği, saçlarınızın mat cansız görünmesine neden olarak dökülmesine yol açacaktır.
  • Anemi eksikliği, saçlarınızın dökülmesine yol açabilecek başka bir kan hastalığıdır.
  1. Gebeliğe bağlı saçlarınız dökülebilir. Çünkü hamilelik boyunca vitamin, protein gibi değerlerinizi minik bebeğinizle paylaşıyorsunuz. Hormanal dengeleriniz de fazlaca oynadığından, hamilelik döneminde de saçlarınız dökülebilir.
  2. menopoz döneminde de saç dökülme problemi yaşayabilirsiniz. Bu dönemde de hormonal değişimler saçlarınızın dökülmesine yol açabilir.

Dışsal nedenler:

  1. saçlarınızı yıkama suyunuzun ısısınız çok yüksek olması saç dökülmesine neden olabilir.
  2. saça uygulanan tost, maşa, düzleştirici gibi aletlerle zarar verebilir ve yıpratabilirsiniz. Bu nedenle de saçlarınız dökülebilir.
  3. saç deriniz çok kuru veya yağlı olabilir buna göre bakımlar yaparak saç derinizin durumunu düzenlememiş olabilirsiniz. Saç dökülme problemi bütün bunlara dikkat ederek çözülebilir.

Bir önceki yazımız olan Öksürük Deyip Geçmeyin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Saçım Neden Dökülüyor? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ