Kadına Dair Herşey

Saçımız Neden Dökülür Dökülmenin Nedenleri Nedir?

Saçımız Neden Dökülür Dökülmenin Nedenleri Nedir?

Saçlar herkes için büyük bir önem taşımaktadır. Çoğu kişide saç çok büyük bir önem taşımaktadır. Fiziksel ve sosyal yönden büyük bir önem taşımaktadır. Hepimiz giyimimizle, konuşmamızla bir bütün oluştururken saçlarımızda bu tarz denilen bütünü oluşturmakta büyük bir önem taşımaktadır. Saçlar bu denli önemliyken saç dökülmesi de oldukça önemlidir. Hatta çoğu yerde saç dökülmesinin bir hastalık olduğu söylenmektedir. Genellikle toplumda erkeklere mahsus olarak bilinse de günümüzde çoğu kadın da saç dökülmesinde şikayet etmektedir. Günlük 50 100 adet saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmakta bunun dışındaki olağan saç dökülmelerinde sebeplere inilmektedir. Dermatoloji kliniklerinin başlıca başvuruları içerisinde saç dökülmesi yer almaktadır.

sac-dokulmesinin-nedenleri

Saçımız Neden Dökülüyor ?

Tiroid problemleri, poliskistik over sendromu, menapoz, doğum kontrol hapları ve hamilelik kadınlarda başlıca saç dökülmesinin nedenleridir. Örneğin beslenme yetersizlikleri, hormonal yetersizlikler, yoğun stres, zehirli kimyasallar içeren saç ürünleri, aşırı kilo kaybı şok diyetler, saçlarımıza verdiğimiz sıkı şekiller, çeşitli hastalıklar bunların yanında yaşlılık ve bazen ırsi dediğimiz saç dökülmelerinin genel anlamı ile kalıtım gibi sebepler yüzünden saç dökülebilmektedir.  Bu sebepler içerisinde kadınlar da aşırı saç dökülmesi ne neden olan en önemli neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlar sağlık problemleriyken sıkı saç modelleri yanlış boya, şampuan kullanımıyla da saç dökülebilmektedir.

Saç Dökülmesine Tedavi

Sağlıklı bir insanda saçların yüzde doksanı uzama halindedir. Bu sağlıklı saçları koruyup saç dökülmesini önlemek ve dökülen kısma tedavi yapmak için yapmamız gereken bitkisel ve tıbbi seçeneklere kolayca ulaşılabilmektedir. Cinsiyet nasıl saç sökülmesini etkliyorsa tedavide de etkilemektedir. Erkek saç dökülmeleri genellikle cilt derisindeki anormal durumlar ortadan kaldırılarak kadınlara ise ilaç takviyesiyle saç dökülmelerine çözüm sağlanmaktadır. Ayrıca erkekler son dönem gelişen teknolojiyle saç ekimini iz bırakmadan güvenilir bir şekilde kullanmaktadır. Ama saç dökülmesine bitkisel çözümler gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Lavanta, sarımsak gibi bitkisel besinlerin balla hazırlanan karışımlarıyla tene temas edilip ciddi bir saç artışı gözlenmektedir. Seyrek saçlıların, saç dökülmesine engel olmak isteyenlerin bu bitkisel çözümleri deneyip olumlu sonuçlar aldığı saptanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine Çare Olan Losyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Saçımız Neden Dökülür Dökülmenin Nedenleri Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ