Kadına Dair Herşey

Saçlarda Kepeklenmeye Karşı Çözüm Yolları

Saçlarda Kepeklenmeye Karşı Çözüm Yolları

 

İnsan vücudunu kaplayan doğa örtüsü, toprak gibi insanı örten ise cilttir. Cilt sürekli yenilenmektedir. 7 katmandan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman dökülür. Pul pul olmuş ölü deri saç telleri arasından görünmeye başladığı durumda ise bu  duruma kepek adı verilmektedir. Kepek bit gibi kişiden kişiye bulaşmazken kişinin toplumda dışlanmasını kirli görüntüsünün altındaki kişiye temiz olmayan bir yargı yüklemektedir. Bu nedenle kişi ciddi bir sağlık sorunu olmazken fakat aşırı derecedeki kepekli saç saç derisinde kaşıntı kaşıntıdan kaynaklı kızarıklıklara sebep olmaktadır.

Kepek Neden Oluşur ?

Saç kepeklenmesinin birçok nedeni olabilir. Örneğin çeşitli mantarlar, saçı az ya da çok yıkamak, jöle benzeri saç ürünleri, kuru cilt, sedef hastalığı, yeterince şampuanlamamak, saçı yeterince taramamak gibi vücudun hastalık ve yaşayış biçimiyle ilgili kepek nedenleri bulunmaktadır. Kuru cilt olarak belirttiğimiz neden vücudun yeterince su almasıyla orantılıdır. Su alımı dahi kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Su almayan cilt kuruyacak kepek oluşumuna sebep olacaktır. Peki ölü derinin gün yüzüne çıkmasını nasıl önleriz işte bu konuda kepeğe karşı korunma yolları aranmaktadır. Kepekten kurtulmanın birçok yolu mevcuttur. Örneğin güneş kepeğe karşı bir korunma yoludur. Sabah saatlerinde güneş altında oturacağınız 1 saatle hem kepekten kurtulabilir hem de D vitamini alabilirsiniz. Saça şekil vermek amacıyla kullanılan boya, sprey ve jöle gibi saç şekillendiricilerin aşırı kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.

 

Kepekten Kurtulmak İçin

Saç kepeklenmesine iyi gelen doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Çeşitli bitkisel ürünlerden örneğin aloevera limon yağı gibi çeşitlendirebileceğimiz birçok doğal bitkisel yöntemle de kepekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca kimyasal içeren şampuanlardan uzak durulmalıdır. Sık aralıklarla yapılan fön maşa gibi saça verilen şekiller de kepeğe neden olmaktadır. Son çare olan fakat en etkili kepekten kurtulma yöntemi ise eczaneden alacağınız kepek şampuanları olacaktır. Üzerinde yazılan yönlendirmelere göre kullanıldığında yüzde yüze kadar kepekten kurtulabilirsiniz. Bu yöntemde işe yaramadığı takdirde en kısa zamanda bir doktora başvurarak kepeğin nedeni teşhis edilerek neden yönelik uygulamayla kepekten kurtulma sağlanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kaş Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kaş boyamak ve kaş boyası hakkında bilgiler verilmektedir.


Saçlarda Kepeklenmeye Karşı Çözüm Yolları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ