Kadına Dair Herşey

Sağlıklı Bir Şekilde Topuklu Ayakkabı Giyebilmenin Sırları

Sağlıklı Bir Şekilde Topuklu Ayakkabı Giyebilmenin Sırları

Kadınlar için topuklu ayakkabı giymek çok önemlidir. Modanın en önemli unsurlarından biri olan topuklu ayakkabılar her kadının gardırobunda olması gereken parçalardan biridir. Yüksek topuklu ve sivri buruna sahip topuklu ayakkabılar sayesinde modayı her sezon takip edebilirsiniz. Topuklu ayakkabılar şık görünümü nedeniyle çok tercih edilmektedir. Ancak sürekli olarak topuklu ayakkabı giymek çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle ayakkabı seçiminin bilinçli yapılması ayak sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Ayak sağlığını korumak için ayak yapışınsa uygun topuklu ayakkabılar seçmek çok önemlidir.  Sağlıklı bir şekilde topuklu ayakkabı giymenin sırları şu şekildedir:

topuklu ayakkabı giymenin sırları

5 Cm Topuk Tercih Edin

Ayak sağlığı için en uygun topuk yüksekliği 5 cm’dir. 5 cm topuk sayesinde spor ayakkabının rahatlığını yaşayabilirsiniz. Ayakkabının rahat olmasının en önemli koşulu ise ön kısmının rahat olmasıdır. Parmakların rahat etmesi gerekir. Ancak böyle bir topuklu ayakkabısının sağlıklı olduğu söylenebilir. Tercih edilen topuklu ayakkabının topuk boyu 8 cm’den fazlaysa ve ucu sivriyse uzun süreli giyildiğinde bel, ayak, ayak bileği ve kalçada ağrı oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bu ayakkabılar tercih edildiğinde ayağın ön bölümüne aşırı bir şekilde yüklenme meydana gelmektedir.

Ayak sağlığı için en uygun topuk yüksekliği

8 cm’den Yüksek Topuklar

Seçmiş olduğunuz topuklu ayakkabının topuk boyu 8 cm’den fazlaysa topuk postürünüz bozulabilir. 8 cm’den fazla olan topuklar vücudun şeklinin bozarak kalça ve dizlerin bükülmesine yol açmakta ve bel öne doğru kamburlaşmaktadır. Anormal bir şekilde kuvvet yoğunlaşması ortaya çıkarak farklı hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Sinir Hasarı Meydana Gelebilir

Uzun süre topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak parmaklarında nasır oluşumu söz konusu olabilir. Ayrıca ön kısmı dar olan topuklu ayakkabılar nedeniyle başparmakta çarpıklık meydana gelebilir. Parmakların ön kısımda sıkışması parmak sinirlerinin sıkışmasına yol açar ve sinir hasarı meydana gelebilir. Böyle bir durumda sinirde kalınlaşma meydana gelerek ayakta ağrı ve uyuşma kaçınılmaz hale gelir.

Sinir Hasarı Meydana Gelebilir

Kas Kasılmaları Meydana Gelebilir

Topuklu ayakkabı nedeniyle ayaklara ve ayak parmaklarına fazla yüklenildiğinde kas kasılması meydana gelir.  Bel ve kalçaya yapılan yük nedeniyle bu bölümdeki kaslar kısalabilir. Kas kısalması nedeniyle fizyolojik genişlik önemli ölçüde azalır. Eklem esnekliğinin azalmasıyla birlikte eklem kıkırdağında kireçlenme meydana gelebilir. Topuk ağrıları meydana gelebilir.

Topuklu Ayakkabıları Sağlıklı Bir Şekilde Giymenin Kuralları

Kalın topuklu ayakkabılar

 • Topuklu ayakkabı giymek isteyenler mutlaka ayak formuna uygun ayakkabılar tercih etmelidir.
 • Parmakların sıkışmasını engelleyen öne doğru az eğimli olan topuklu ayakkabıları tercih etmek önemlidir.
 • Kalın topuklu ayakkabılar tercih dilmelidir.
 • Eğer sağ ile sol ayağınızın numaraları birbirinden farklıysa büyük ayağınıza uygun ayakkabı seçimi yapın.
 • Topuklu ayakkabıyla uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterin. Topuklu ayakkabıyla uzun süre ayakta kalmak iskelet sistemine zarar verir.
 • Topuklu ayakkabılar içerisinde ayağınızın rahat etmesini istiyorsanız mutlaka ortopedik taban kullanın.
 • Her gün aynı topuklu ayakkabıyı giymek doğru bir davranış değildir. Farklı boylara sahip topuklu ayakkabı giyerek ayağınızı rahatlatmaya özen gösterin.
 • Topuk boyu arttıkça ayakların rahatsız olma ihtimalide atacaktır. Topuk boyu 8 cm’den yüksek ayakkabıları az bir şekilde kullanmaya dikkat edin.
 • Ayakta kalanlar topuklu ayakkabı giydiğinde postürünün nasıl olduğuna dikkat etmesi gerekir. Bunu öğrenebilmek için omuzlar kare şekle getirilmeli ve omurga uzatılmalıdır. Ayrıca ağırlığı eşit bir şekilde dağıtmak ve omuzlarınız ile dizlerinizi aynı hizada tutmak çok önemlidir.
 • Spor ayakkabı veya önü geniş olan ayakkabılar tercih edin.
 • Günlük hayatta maksimum topuk boyunun 5 cm’yi geçmemesine özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılında Sonbahar Kış Sokak Modası Nasıl Olacak? başlıklı makalemizde 2019 kış modası, 2019 sokak modası ve 2019 sonbahar kış modası hakkında bilgiler verilmektedir.


Sağlıklı Bir Şekilde Topuklu Ayakkabı Giyebilmenin Sırları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ