Kadına Dair Herşey

Sağlıklı Gözler İçin Bunu Yapın

Sağlıklı Gözler İçin Bunu Yapın

Miyop bir göz hastalığıdır. Miyop olan kişiler uzağı iyi göremezler. Bunun nedeni ise nesnelere yansıyan ışığın gözün gerektiği yerine değil, daha ön kısmına düşmesidir. Uzağı net olarak göremeyen miyop hastaları yakını çok net görürler ve bir sorun yaşamazlar.

Miyop genetik bir hastalık olabileceği gibi zaman içerisinde çevresel faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Miyop hastaları, gözlük veya lens kullanarak normal görme yetisine sahip olabilirler. Ayrıca dilerlerse lazer ameliyat ile de miyoptan kurtulmak mümkündür.

Sağlıklı Gözler İçin Miyop Egzersizleri

Göz egzersizleri ile gözlükten kurtulma, miyop göz egzersizleri ile mümkün olabilir. Gözlük ve lens kullanmak ve ameliyat olmak istemiyorsanız göz kaslarını geliştirme egzersizleri ile miyoptan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Miyop göz egzersizlerinden biri; görüş alanının derinliği için yapılan egzersizidir. Bu çalışmada önce yakında bulunan bir nesneye ve daha sonra da uzakta olan başka bir nesneye odaklanmaya çalışılır. Hem net olarak gördüğünüz nesneye hem de net olarak göremediğiniz bulanık olan nesneye odaklanmak göz kaslarını çalıştırır.

Göz egzersizleri ile gözlükten kurtulmak için baş parmağınızı burnunuzdan 15 cm kadar uzaklaştırın.Görüntünün netleşmesi için 5 saniye boyunca gözünüzle odaklanmaya çalışın.Daha sonra 5-6 metre uzaktaki başka bir objeye beş saniye boyunca odaklanmya çalışın. 40 – 45 kez üst üste önce parmağınıza, daha sonra da uzaktaki nesneye odaklanmaya çalışın.

Göz kaslarını geliştirme egzersizlerinden bir diğer ise gözlerinizi avuçlamanızdır. Bu aktivite sayesinde gözleriniz dinlenir. Gözlerinizde oluşan kas gerginliğinden bu şekilde kurtulabilirsiniz. Rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi avuçlayın. Ancak bu işlemi yaparken gözlerinizi serbestçe kapatmanız, sıkıca yummamanız önemlidir. Ayrıca avuçlarınızı bastırmadan tamamen karanlık yaratmanız gerekir.Göz kaslarınızın rahatladığını hissedene kadar bu pozisyonda kalabilir ve gün içinde sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Göz egzersizleri ile gözlükten kurtulmak için göz kaslarını geliştirme egzersizlerini gün içerisinde rahatlıkla her yerde uygulayabilirsiniz. Miyop göz egzersizlerinden bir diğeri de okuma egzersizleridir. Bu egzersizden önce avuçlama egzersizini yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Duvara belirli numaralar yazılmış bir kağıt asın ve görüntü netliğini yitirene kadar uzaklaşın. Gözlerinizi kapatıp açın ve numaralara odaklanarak okumaya çalışın. Gözlerinizi teker teker kaparatarak bu egzersizi tekrar edin. Bir gözünüz diğerinden daha kötü durumdaysa, o gözünüzle daha çok odaklanma egzersizi yapın. Her gün bu egzersizi yapmanız retinanızın daha net görmesine yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Burunda Revizyon Ameliyatı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sağlıklı Gözler İçin Bunu Yapın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ