Kadına Dair Herşey

Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmanın etkili yollarından biri de besin değeri fazla olan gıdalar tüketmektir.   Şeker ve tuz tüketimi saçlara zarar vermektedir. Bu nedenle bu tarz sağlıksız besinlerden uzak durmalı ve saçlarınızın parlak ve güçlü bir görünüme sahip olmasına imkan sunmalısınız. Tüketmiş olduğunuz besinlerin kalitesi saç beyazlama sürecine de etki etmektedir.

Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanın ilk yolu dengeli ve yeterli beslenmekten geçer. Besin değeri yüksek olan besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Işıl ışıl parlayan hacimli saçlar her kadının hayallerini süsler.  Sağlıklı saçlara sahip olmak için pek çok kişi kozmetik ürünler kullanmaktadır. Ancak güzel saçlara sahip olmanın sırrı sadece kozmetik ürünlerden geçmez. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlediğinizde saçlarınızdaki değişimi rahatlıkla görebilirsiniz.  Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinler saç köklerine ulaşmakta ve saçların güçlenmesini sağlamaktadır.  Ancak vitamin ve mineral açısından yetersiz beslenen kişilerin saçları çok daha mat ve kırılgan bir yapıya sahip olmakta ve saçlar hızlı bir şekilde dökülmektedir. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler şu şekildedir:

Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Yoğurt

Yoğurt

B5 vitamini açısından zengin olan yoğurt pantotenik asit içermektedir. Yoğurt içerisindeki etken maddeler  saç dökülme sorunlarına çok iyi gelmektedir.  Yoğurt içerisindeki B5 vitamini saç derisindeki kan akışını hızlandırmaktadır. Saç derisini koruyan yoğurt günde iki defa tüketildiğinde sağlıklı ve kalın saç tellerine sahip olmanız mümkün hale gelir.

Mandalina

Mandalina

C vitamini açısından zengin besinler arasında mandalina çok önemli bir yere sahiptir.  Mandalina içerdiği etken maddeler sayesinde kolajen üretimi sağlayarak sağlıklı ve gür saç tellerine sahip olmanızı sağlıyor. Demir emilimine imkan sunan mandalina saçları güçlendirerek saçların hızlı bir şekilde uzamasına imkan sunmaktadır. Ayrıca mandalina tüketen kişilerde saç beyazlama süreci çok daha yavaş olmaktadır. Sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olmak için günde 3 adet mandalina yemeniz yeterlidir.

Tarçın

Tarçın

Kan dolaşımını arttıran tarçın saç köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olmaktadır.  Saç köklerine bakım yapan tarçın aynı zamanda saç köklerini güçlendirmede de etkin bir rol oynamaktadır. Tarçını çay şeklinde içebileceğiniz gibi elma, muz gibi meyvelerin üzerine dökerek de tüketebilirsiniz.

Somon

Omega 3 bakımından çok zengin olan balıklardan biri de somondur.  Omega 3 yağları vücut tarafından üretilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı omega 3 adlı yağların besinler aracılığıyla dışarıdan alınması gerekmektedir.  Omega 3 tüketimi sayesinde saçlar çok daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmaktadır. Haftada 2 kez somon tüketerek saç sağlığınızı arttırabilirsiniz.

Havuç

A vitamini açısından zengin besinlerin başında havuç gelmektedir. Sebum yapılması için A vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır.  Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için sebum üretimine ihtiyaç duyulmaktadır. Sebum tüyler tarafından oluşturulan yağlı bir madde olup sebum eksikliği saçlarda kepek oluşumuna ve saç derisi kurumasına neden olmaktadır. Havucu salatalarda kullanabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilirsiniz.

Ispanak

Demir, C vitamini ve A vitamini açısındanzenginolan ıspanak saç derisini koruyucu özelliğe sahiptir.  Saçlara nem dengesi kazandıran ıspanak saçları güçlendirerek sağlığına kavuşturuyor.  Demir eksikliği sorunu saç dökülmesine neden olmaktadır. Demir açısından zengin olan ıspanak  saç dökülme sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Ispanak

Kuruyemiş

Hem lezzetli hem de sağlık açısından faydalı olan kuruyemiş saç sağlığına olumlu etki etmektedir. Selenyum, çinko ve E vitamini açısından zengin olan kuruyemiş saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Kaju biyotin açısından zengindir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan kaju lezzetiyle de herkes tarafından çok sevilmektedir.  Elastin içeren ceviz saç kırılmalarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Antep fıstığı erkeklerde ortaya çıkan kellik sorununa kesin çözüm üreten kuruyemişler arasında yer almaktadır.

Mercimek

Mercimek

Mercimek çok kullanılan bakliyatlar arasında yer almaktadır. Protein, çinko ve demir açısından zengin olan mercimeğin içerisinde folik sit bulunmaktadır. Saç derisindeki kırmızı kan hücrelerini besleyen folik asit sayesinde saç derisi oksijene doyuyor.  Yeni saç çıkmasına da imkan sunan mercimeği yemek olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarda da kullanabilirsiniz.

Yulaf

Saçın uzamasına, kalınlaşmasına ve canlı bir görünüm kazanmasına imkan sunan yulaf omega 3, çinko ve demir açısından zengin bir besin kaynağıdır. Lif içeren yulafı sütle yiyebileceğiniz gibi yoğurtlada lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yumurta

Yumurtanın saça faydaları pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Vücutta meydana gelen biyotin eksikliği nedeniyle saçlar kırılmaya başlar. Ayrıca biyotin eksikliği kepek oluşumuna da zemin hazırlamaktadır.  Yumurta biyotin açısından zengin bir besindir. Suda çözülebilen B vitamini olarak adlandırılan biyotin yumurtada bolca bulunur. Yumurta tam bir protein kaynağı olduğundan dolayı saçları kökten uca kadar besler ve saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırır. Günde 1 adet yumurta tüketerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sivilce İzlerini Geçirme Yolları başlıklı makalemizde Sivilce izlerinden kurtulma yolları, sivilce izlerini iyileştiren maskeler ve Sivilce tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ