Kadına Dair Herşey

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, bedensel, ruhsal ve uzuvsal anlamda uzun yıllar keyifli, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine sağlıklı yaşam denir. Çok küçük yaşlarda başlayan beslenme alışkanlıkları sağlığı belirleyen etkenlerden en önemlisidir.

Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler, edineceğiniz alışkanlıklar ile hastalıklardan kurtulup sağlıklı bir hayat sürmeniz mümkün.

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Güne mutlaka sağlam bir kahvaltı ile başlamalısınız. Dengeli beslenme programınızı oluştururken, mevsim sebze ve meyvelerine yer vermeyi önemsemelisiniz. Beslenme programınızı günde 3 ana 3 ara öğün seklinde hazırlamalı, günde mutlaka bir kase yoğurt ve salata tüketmeli, bununla birlikte bol su tüketmeli ve tükettiğiniz gıdaların yağ, karbonhidrat oranlarına dikkat etmelisiniz. Sigara ve alkolden mutlaka uzak durmalısınız. Aksi takdirde uygulayacağınız beslenme programından fayda görmeniz mümkün olmayabilir. Günlük içeceklerinizde asite, şekere ve kafeine olabildiğince az yer vermelisiniz.

Paketlenmiş hazır gıdalar (cips, hazır kek, kraker vb. ) yerine evde kendiniz hazırlayarak tüketmelisiniz. Bunun yerine bol meyve tüketimi sizi hem hastalıklara karşı koruyacak hem de formda bir vücut sağlayacaktır.

Günlük ihtiyacınız olan vitamin, mineral, protein ve yağ gibi besinlerden sadece ihtiyacınız kadar tüketmelisiniz.

Sağlıklı yaşamda yapılması gereken önemli diğer unsur uykudur. Bağışıklık sisteminizin dinlemesine izin vermek için düzenli bir uyku düzenine geçmelisiniz.

Stresten olabildiğince uzak durmalı, hayatınızı sürekli oturarak yapacağınız işlere göre planlamamalı, kişisel ve çevresel anlamda temizliğinize dikkat etmelisiniz. Pozitif bir zihniyetle yaşayacağınız hayatınız size mutluluk getireceği için yaşamınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Tabi ki bütün bunlarla birlikte sağlıklı yaşam önerilerinin ilk sırasında spor gelir. Haftada en az 3 gününüzü ayırarak salonda veya açık havada yapacağınız spor vücudunuzu ve zihninizi her anlamda sağlıklı kılacaktır. Böylelikle hem kalp ve damar rahatsızlarına kapınızı kapatabilir hem de diğer hastalıklara karşı direncinizi yükseltmekle birlikte, oldukça sağlıklı bir yaşam içinde de olacaksınız.

Herhangi bir spor salonunda spor yapamıyorsanız bile bol bol yürüyüş yaparak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Gerekli sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız da olası sağlık risklerini egale etmenize yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diş İpi Kullanımının Önemi başlıklı makalemizde diş ipi kullanımının önemi, diş ipi kullanmanın avantajları ve Diş İpi nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ