Kadına Dair Herşey

Sarılık Ve Tedavisi

Sarılık Ve Tedavisi

 

Sarılık Hakkında

İkter bilinen adıyla sarılık, kanda bulunan bilirubin seviyesinin artması sonucu ile oluşan göz, deri ve mukozaların sarı renk olma durumudur. Bu karaciğer ile alakalı bir rahatsızlık olup farklı türleri bulunmaktadır. Tedavi şekli ise sarılığın türüne göre değişmektedir.

Sarılık Türleri ve Nedenleri Nelerdir?

Hemolitik sarılık: Alyuvarların tahrip olmasıyla safranın kana karışması ile hastalık türüdür. Kalıtsal bir rahatsızlık nedeni ile Ailenin kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Hepatıkanıklık ve karaciğer hücrelerinde şişme olur. Belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. Hastada iştahsızlık, ishal, ateş ve kusma görülür. En çok hepatiti sarılığı görülür. Bunlar da hepatit B, hepatit C’dir.

tik sarılıki: Bir virüsten kaynaklanan karaciğer iltihaplanmasıdır. Bu türde safra yolları

Obstrütif sarılık: Safra kesesi tıkanmış olmasıyla oluşur. Daha çok yetişkin kişilerde görülür.

Bebeklerde Sarılık: Yeni doğan sarılığı olarak da bilinir. Yeni doğan bebeklerin kanlarında bitirubin mikrobunun artmasıyla görülür. Doğumdan sonra tüm bebeklerin kanında az ya da çok görülen bir mikroptur. Yeni doğan bebeklerde çok sık görülür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin yarısından çoğunda görülmekle beraber erken doğan bebeklerde de sıkça görülür.

Sarılık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hemolitik sarılık: Bu sarılık yönteminin tedavisinde nöbet yaşandığı esnada kan nakli yapılmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle büyüyen dalağın alınmasına da sebep olabilir. Yapılan bu cerrahi yöntem ile hastanın rahatlaması sağlayarak hastalık belirtileri kaybolur ya da azalır. Fakat hastalığın tam olarak iyileşmesini sağlamayan bu tedavi yöntemiyle dalağın alınması hücrelerin dalağın süzgecinden kurtulmasını sağlar. Böylece hemoliz krizlerini önleyerek hastayı rahatlatır. Hafifi belirtileri yaşandığı sırada yıl içerisinde 2 ya da 3 kez B12 vitamini kullanılarak folik asit ihtiyacı karşılanır.

Hepatik sarılık tedavisi: İlaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi uygulanmadan önce karaciğere uygunluk ilaçlar tespit edilir. İnterferon ilaçlar karaciğer hasarını azaltır. Virüsün çoğalmasını da önler. Ama hastalık ilerlemiş ise bu tedavi yöntemi işe yaramaz. Hastalık hafif seyirde ise iğne tedavisi uygulanır. Uygulanma süresi hastanın durumuna göre değişir.

Obstrütif sarılık tedavisi: Safra kesesi içinde oluşan taşlar ve safra kanalında bulunulabilecek taşlar endoskopik tedavi ve cerrahi müdahale ile safra kesesinin alınması. Kanalda bulunan taşların da balon yöntemiyle bağırsaklara yönlendirilmesidir.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi: Küvezde florasan ışığı altında bebeklerin gözlem altında tutulmasıyla tedavi edilir. Bebekler de sarılıkta uygulanılan bu tedavi sırasında bebeğin gözlerinin florasan ışığından korunması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Ödem Atıcı Gıdalar ve Bitkisel Çaylar başlıklı makalemizde ödem nedir ve ödem tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sarılık Ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ