Kadına Dair Herşey

Sarımsağın Yararları ve Zararları: Sarımsak Dost mu? Düşman mı?

Sarımsağın Yararları ve Zararları: Sarımsak Dost mu? Düşman mı?

Sarımsağın genel olarak ilk akla gelen özelliği kokusudur. Fakat bilinmeyen birçok özelliği bulunmaktadır. Özellikle de faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Besin değerleri açısından da oldukça gelişmiştir. Üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde oldukça farklı şekilde sağlığa faydaları olduğu bilinmektedir. Fakat çok eski çağlarda da bilimsel veriler yokken bile kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Sarımsağın faydaları sarımsağın zararlarından fazladır. Çok kullanılmadığı sürece zararı yoktur.

Sarımsağın Faydaları

sarımsak-yararları

  • Kalp Damar Hastalıklarına Çözüm: Sarımsak bilimsel araştırmalar neticesinde kalp ve damar rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir besindir. Genel olarak kalp damar hastalıklarında sarımsak yağı, tozu veya özütü kullanılmaktadır. Bu kullanım daha kolay ve hızlı olduğu için öngörülür. Normalde sarımsağın çiğ yenmesi de kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde bolca kullanılır. Kalp ve damarda pıhtılaşmayı önler, böylece kan hücrelerinin birbirine yapışmasını da engeller. Damarlarda kan topaklanmalarının önüne geçilir. Sarımsağın faydaları oldukça fazladır ama en önemlisi de kalp için olanıdır.
  • Tansiyon: İçerisinde alliin ismi verilen bir madde bulunur ve bu madde sarımsağa kokusunu verir. Bu bileşen tansiyon oluşumunu engeller ve önler. Tansiyonu arttıran hormona baskın gelir ve artmasını durdurur. Görüldüğü gibi sarımsağın sağlığa yararı saymakla bitmemektedir. Tansiyonun hem yükselmesinde hem de düşmesinde sarımsak etkin rol oynamaktadır. Özellikle de adet dönemlerinde sarımsak tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra kan basıncı düşük olan kişilerin de tüketmemesi gerekmektedir. Aksi halde baygınlık yaşanmasına neden olur. Bu nedenle sarımsak kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

Sarımsağın Sağlığa Katkıları

sarmisak-yararlari

  • Kanser: Özellikle de çiğ veyahut da az pişmiş olarak tüketilen sarımsak mide ve kolon kanseri riskini ortadan kaldırmaktadır. Çünkü sarımsak kanser hücresinin oluşmasını engellemektedir. Özellikle de kanser riskini % 30 azalttığı görülmüştür.
  • Soğuk Algınlığı: Özellikle de kış aylarında sarımsak tüketerek grip ve nezle gibi oluşumların önüne geçebilmek mümkündür. Sarımsağın sağlığa faydası bununla da bitmemektedir. Kışın soğuk etkilerine karşı metabolizmayı güçlendirmektedir. Bu süreçte sarımsak yedikçe nezlenin iyileşmesi de artacaktır.

 

  • Demir: Demir eksikliğinin giderilmesi için düzenli miktarda sarımsak tüketilmelidir. Özellikle de demirin vücut içerisinde dolaşımında etkili olan işleyişin ve protein değerlerinin artmasında sarımsak öncelikli bir yardımcı olarak kullanılmaktadır.

 

Sarımsak Zararlı Mı?

sarmisak-faydaları

Bilindiği üzere faydalı olan her şeyin fazla tüketilmesi zarar getirecektir. Bu nedenle sarımsak etkileri de değişiklik gösterebilecektir. Fakat sarımsağın öyle zannedildiği gibi hiçbir zararı bulunmamaktadır. Sadece kan inceltici ilaç kullananların, kolesterol ilacı kullananların ve tansiyon ilacı kullananların sarımsak tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Hatta kesinlikle doktorlarına danışmadan sarımsak takviyesi uygulamasına geçmemeleri gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen durumlar ile karşılaşılması mümkündür. Sarımsağın kötü kokusu dışında başka bir zararı bulunmamaktadır. Kullandıktan sonra ellerde oluşan kokuların giderilebilmesi için limon dilimleri işinize yarayacaktır. Bunun yanı sıra kesme tahtanızı da limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Ağız kokusu içinse maydanoz yaprağı çiğnemenizde fayda bulunacaktır.

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsak bazı hallerde zararlı olabilmektedir. Bu hallerden biri de gebelikten korunma adına ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğum kontrol hapları ile birlikte alınmasıdır.

Böyle bir durumda kadınlarda çeşitli sağlık problemleri görülebilmektedir. Sarımsak zararlı mı diye merak edenler hangi hal ve durumda olduklarına göre cevap alabileceklerdir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorlarsa sarımsak tüketilmemelidir. Çünkü hapı etkisiz hale getirmektedir. Bunun yanı sıra sarımsak ve çayı oldukça faydalıdır. Fakat fazla tüketildiğinde midede yanma ve çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra tansiyonda da oynanma yaşanacaktır. Ayrıca aşırı kullanım esnasında kuşkusuz ki ter kokusu, ağız kokusu ve ellerde koku yapabilmektedir. Toplum içerisinde bu durum pek hoş karşılanmayacaktır. Bu nedenle tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır.

Sarımsak Hangi Durumlarda Zararlıdır?

Çoğu durumda sarımsağın faydalarından bahsedilebilmekteyken bazı durumlarda da zararlı olabilmektedir. Örneğin cilt konusunda sarımsak alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu reaksiyonların önlenebilmesi adına mutlak suretle beklenmedik bir tepki görüldüğünde doktora gözükmek gerekecektir. Özellikle de ciltte kaşıntı, kızarıklık, baş dönmesi gibi şikayetler mevcutsa vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi şarttır. Ayrıca sarımsağın çiğ çiğ tüketilmesi de uygun olmayacaktır. Mümkünse pişmiş ve dövülmüş olması daha iyi olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Beslenme ve Zeka Arasındaki İlişki başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sarımsağın Yararları ve Zararları: Sarımsak Dost mu? Düşman mı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ