Kadına Dair Herşey

Şeker Hastalığı Ve Kilo Sorunu Nasıl Önlenir?

Şeker Hastalığı Ve Kilo Sorunu Nasıl Önlenir?

Şeker Hastalığı Nedir? Türleri nelerdir?

Tıp dilinde diyabet olarak bilinen şeker hastalığı pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yeterince üretilememesidir. Kanda insülin bulunmadığı için de şeker miktarının dengelenmesi görevini yerine getiremez. İki tip şeker hastalığı yer almaktadır. Ülkemizde de en çok rastlanan diyabet tipi 2. Tip diyabettir. 2. Tip genellikle orta yaşlarda başlamaktadır. İnsülin yeterince üretilemediği için kandaki şeker miktarı daima yüksektir. Bu hastalığa yakalanma konusunda en riskli grup aşırı kilolular, hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlar ve genetik olarak ailesinde şeker hastalığı bulunanlardır. Bu kişilerin özellikle şeker hastalığı konusunda sık sık gerekli kontrollerden geçmeleri erken teşhis açısından önem arz etmektedir.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığında kilo kaybı, tuvalete sık çıkma, yorgunluk, aşırı susama, yaraların çok geç iyileşmesi, aşırı iştah, bulanık görme, gibi belirtiler yer alır. Bu belirtiler ile başvuran hastalara açlık halinde şeker ölçümü yaptırılır veya şeker yüklemesi yaptırılarak değerlendirme yapılır. Şeker hastalığı ilerlediğinde göz, diş, böbrek ve diğer iç organlara zarar vermektedir. Hastalığın ileri derecelerinde körlük, felç veya organ yetmezliklerine neden olabilmektedir.

Şeker hastaları doktor tarafından kendisine verilen ilaçlar ve diyet listesini uygulayarak şeker seviyesinin dengede tutulabilmesini sağlar. Verilen diyet listesi doğru ve dengeli beslenmeye göre hazırlandığı için aslında bütün insanlık için uygulanması gereklidir. Kilonun normal düzeyde tutulması hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılan diyet egzersiz ve yürüyüşler ile desteklenmelidir.

Şeker Hastalığında Kilo Kaybı

Şeker hastalığında kilo kaybı neden olur? sorusu akla gelmektedir. Kilo kaybı Tip 1 diyabet olarak bilinen diyabet türünde sık görülen bir durumdur. Çok idrara çıkma, çok susama ve kilo kaybı gözlemlenir. Peki, şeker hastalarında kilo kaybı nasıl önlenir? Bu neden ile şeker hastalığının tedavisi için doktor tarafından önerilen ilaç ve diyetin düzenli bir biçimde harfiyen kullanılması gereklidir. Günlük kan ölçümlerinin yapılması ve ilaçların düzenli kullanılması hastalığın ilerlemesini durduracaktır. Ancak uyulmayan tavsiyeler hastalığın seyrinin çok daha kötüye gitmesine neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Oyunlar Ve Beyin Gelişimi başlıklı makalemizde çocuk sağlığı, çocuklarda beyin gelişimi ve çocuklarda oyun zekası hakkında bilgiler verilmektedir.


Şeker Hastalığı Ve Kilo Sorunu Nasıl Önlenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ