Kadına Dair Herşey

Şeker Hastalığına Doğal Tedavi

Şeker Hastalığına Doğal Tedavi

 

Şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet sık rastlanan ve ciddi sonuçlara yol açan ciddi bir rahatsızlıktır. Pankreasın ürettiği insülin eksikliği ya da yetersizliğinin yol açtığı bir rahatsızlıktır. İnsülin olmayınca, besinlerden aldığımız şeker ve besin çeşitleri vücudumuza giremez. Böylece şekersizlik çekilir ve kandaki şeker oranı normal seviyesinin üstünde olur. Kandaki şeker oranının artması bir nevi zehir etkisi yaratır ve hücrelerimizi tahriş eder. Vücudumuzun şekere (glukoz) ihtiyacı vardır. Kan dolaşımındaki glukozu hücrelere taşıma görevini insülin yapar. İnsülin: pankreas tarafından üretilir. Pankreasta salgılanan insülin ve glukagon hormonu vücuttaki yağ, şeker ve protein oranını düzenler. Peki şeker hastalığından korunmak için neler yapmalıyız? Bu yazımızda bu konu üzerinde duracağız.

Şeker Hastalığından Korunma Önerileri

Düzenli, yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Gün içerisinde sık sık ana ve ara öğün sağlıklı besinler olmak koşuluyla 6 öğün tüketilmelidir.

İhtiyaç olduğu kadar meyve, sebze, tahıllar ve kuru baklagiller tüketilmelidir.

Çok fazla karbonhidrat tüketilmemelidir. Fazla tüketilmesi kan şeker dengesini bozar.

Kırmızı et tüketimi azaltılmalı, beyaz et ve balık tüketimi artırılmalıdır.

Uyku düzenli sağlanmalıdır.

Alkol, sigara gibi tetikleyici alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Yürüyüş ve düzenli egzersiz yapılmalı.

Aşırı kilodan kaçınılmalı. Şeker hastalığı genellikle kilolu insanlarda görülür.

Stresten uzak durulmalı. Stresten uzak durmak için kendinize vakit geçirebilecek çeşitli uğraşlar edinebilirsiniz.
seker

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bazı Şifalı Bitkiler

Ceviz yaprağı, Okaliptus, Mersin yaprağı : Kaynatılmış 1 litre suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş ceviz yaprağı konur 15-20  dakika bekletilip süzdürülür. Yemekten önce bir çay bardağı kadar içilir. (Okaliptus, Mersin yaprağı tarifleri ceviz yaprağı tarifiyle aynı)

Karadut yaprağı: Yemeklerden önce bir çay bardağı sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karadut yaprağı konur ve içilir.

Yulaf: İki yemek arasında yemeklerden önce günde 3-4 bardak kadar tüketilir. Orta ateşte 1 bardak suya 1 kaşık yulaf unu ölçüsüyle pişirilerek salep kıvamında içilir.

Şeker Hastalığına Öneriler

Haftada 1 kez sabah akşam şekerinizi ölçün ve kayıt tutun. Daha sonrasında bu almış olduğunuz kayıtları doktorunuza iletin. Ve en önemlisi kilonuzu kontrol altında tutmalı, kilonuzu korumalısınız. Düzenli yürüyüşler yapmalısınız. Sağlıklı yaşam için tatlandırıcılarla yaptığınız yiyecekler sonrasında kendinizi ödüllendirin fakat genel olarak tatlı yiyeceklerden uzak durun.

Bir önceki yazımız olan İdrarda Yanma Neden Olur? başlıklı makalemizde idrarda yanma hakkında bilgiler verilmektedir.


Şeker Hastalığına Doğal Tedavi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE