Kadına Dair Herşey

Şekerleme Yapmanın Sizi İkna Edecek 5 Faydası

Şekerleme Yapmanın Sizi İkna Edecek 5 Faydası

Kedilerin ve bebeklerin ne kadar çok uyuduğuna bir bakın. Onların sonsuz uykusu bir tembellik belirtisi değil. Aslında bildikleri bir şey olduğunu keşfettik ve uykunun bazı sırlarına sizler için ışık tutma kararı aldık.

Kimi zaman zamana karşı verdiğimiz günlük yarışta günümüzün tamamen dolu geçeceğini fark ederiz ve yüzleştiğimiz sorunlar bize bazen nefes alacak bile zaman bırakmaz. Ancak kimi zamanlar günler daha sakin bir biçimde geçer ve öğle yemeğinden sonra bir şekerleme yapma fırsatımız olur.

Şekerlemenin faydaları

Aslında öğleden sonra yapılan şekerleme sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Neden mi? İşte sebepleri;

Şekerleme Yapmanın Faydaları

Kaç sefer öğleden sonra bir şekerleme yapma ihtiyacı hissettiniz? Yeterli vakti bulmak kolay değildir ancak bazen bedeniniz sizi bunu yapmak için zorlar.

  1. Zihniniz Bir Jilet Gibi Keskin Olma İhtiyacı Duyar

Şekerleme yapmanın faydaları

Eğer yeteri kadar uyumazsak, ne yaparsak, yapalım bir sonraki gün en iyi performansımızı göstermeyeceğimizi hepimiz biliriz. Ve uykunuz bilgileri ve yönlendirmeleri ne kadar özümseyebileceğinizi belirlediği için, bu gibi durumlarda vakit buldukça gün içerisinde dinlenmeniz oldukça iyi bir fikirdir. 60 ila 90 dakika arasındaki bir şekerleme önünüzdeki 24 saat boyunca zihinsel aktivitelerinizi geliştirebilir.

 

  1. Kalbiniz Daha Sağlıklı Olacaktır

Şekerlemenin kalbe faydaları

Harvard Üniversitesi’ndeki görevliler gün içerisinde şekerleme yapan bireylerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğunu bulmuştur. Bu, uzun vadede yorgunluğun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Kollarınız, yastığınıza sarılmış bir biçimde haftada en az üç gün 30 dakikalık bir şekerleme yapmaya çalışın.

 

  1. Daha Az Stresli ve Endişeli Olacaksınızdır

Şekerlemenin vücuda faydaları

Yorgunluk, strese neden olur ki bu da sizin daha da yorgun olmanıza neden olur. Gün içerisinde bir şekerleme yapmak bu kısır döngüden kurtulmanıza neden olur. Bilim adamları gün içerisinde şekerleme yapmayan insanlardaki stres hormon seviyelerinin önemli derecede arttığını gözlemlemiştir.

 

  1. Daha İyi Yiyeceksinizdir

Şekerlemenin yararları

Eğer yorgunsanız ve az enerjiniz varsa, mutfağa gidip, bir tabak dolusu şekerli ve sağlıksız yiyecek tüketme ihtimaliniz çok yüksektir. Daha iyi bir seçenek ise; gün içinde şekerleme yapmaktır. Dinlendikçe enerji toplarsınız ve abur cubur gibi şeyleri unutma ihtimaliniz de artar. 10-15 dakikalık kısacık bir şekerlemenin bile büyük faydasını göreceksinizdir.

 

  1. Enerji Dalgalanması Hissedeceksinizdir

Şekerlemenin insana yararları

Her ne kadar uyumak, fiziksel işten kaçmak anlamına da gelse, araştırmalar gün içerisinde şekerleme yapan sporcuların, şekerleme yapmayanlara kıyasla daha başarılı antreman yaptığını ve daha iyi sonuçlar aldığını göstermektedir. Güç, tepki, hız… Tüm bunlar biraz şekerleme ile geliştirilebilinir.

 

Peki, Şekerleme Yapmak için En İyi Zaman Nedir?

şekerleme ne zaman yapılmalı

  • Vakit: Öğleden sonrası şekerleme yapmak için en iyi zamandır.
  • Yer: Az ışıklı serin ve sessiz bir oda.
  • Süre: 5 ila 45 dakika arası.
  • İhtiyacınız Olanlar: Bir çalar saat, eğer çok ışık varsa bir göz maskesi, bir yastık ve bir battaniye.

 

Uykunun bir lüks olmadığını ancak yemek yeme, su içme gibi hayati bir zorunluluk olduğunu her zaman hatırlayın. Birçok insan uykuya ihtiyacı olmadığını düşünerek, kendilerine büyük bir kötülük yapar.

Öğleden sonra kafanızı geri atmak için kendinize izin verin. Bunun bir tembellik göstergesi olduğu ile ilgili düşüncelerinizi unutun. Eğer şekerlemeden sonra daha fazla enerjiniz olursa, üretken olmama ihtimaliniz neredeyse sıfıra yakın olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Almanın 9 Bilimsel Nedeni başlıklı makalemizde kilo almanın nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Şekerleme Yapmanın Sizi İkna Edecek 5 Faydası Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ