Kadına Dair Herşey

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi’nin ne olduğu, ortaya çıkışı ve bireyde bıraktığı kalıcı hasarların neler olduğu, erken teşhis durumunda hasarın önüne geçilebilirliği araştırılıp, konuyla alakalı yapılan çalışmaların, problemi ortadan kaldırabilecek nitelikte olup olmadığı incelenmiştir.

Serebral Palsi

Serebral Palsi Nedir

Serebral Palsi diğer adıyla Beyin felci gelişmiş ülkelerde yaklaşık bin çocuktan 2 sinde, ülkemizde ise milyonda 4 çocukta görebilen bir kas hastalığıdır. İhtimal düşük fakat risk büyüktür.

Serebral Palsi Nedir

Serebral Palsi’ye Neden Olan Olası Durumlar

Bebek anne karnındayken annenin sağlık problemleri, yüksek kan basıncı ya da diyabet bu durumu tetikleyebilmektedir. Serebral Palsi doğum esnasında ya da doğum sonrasında da görülebilmektedir.  Doğum sırasında doğumun zorlu geçmesi ya da bebeğim yeterli oksijeni alamaması rahatsızlığın sebeplerindendir. Prematüre bebeklerde gelişmemiş vücut fonksiyonları sebebiyle beyinde hasara sebep olan belirtiler gözlenebilmektedir.

 

Serebral Palsi Çeşitleri

Serebral Palsi; Spastik, Atetoid, Ataksik ve Karma Tip olarak 4 grupta incelenmektedir. Serebral Palsi’de en yaygın olan Spastik Tip’tir. Bu tip vücudun etkilendiği kısma göre gruplandırılır. Vücudun kol, gövde, bacak kısımlarında oluşan hasara Hemiparezeti, bacakların Hemiparetezi de olduğundan daha fazla kasılmaya maruz kalması ve parmak ucuna basmanın sık görülmesi halinde Dİpazeti Spastik tipinden bahsedilir. Spastik de son aşama olan Tetrapezi de tüm vücut ekilenmiş durumdadır.

Serebral Palsi Çeşitleri

Atetoid tipte beynin komudu dışında istemsiz hareket halinden bahsedilir. Ataksik tipte dengeyi sağlamada güçlükler yaşanır. Bu tipte başı dik tutmak zordur. Karma tipte ise vücutta Serebral Palsiye maruz kalan kısımlarda birbirinden farklı şiddette kasılmalar seyreder.

Serebral Palsinin Çözümü Var Mıdır?

Serebral Palsi de tamamen iyileşme görülmemiştir, fakat erken teşhiste bireyin normale yakın yaşam sürmesi mümkündür. İlaçla tedaviden çok rehabilitasyon yaklaşımına ağırlık verilir. Her çocukta ve tipte farklılık gösteren Serebral Palsi, derecesine göre egzersiz, çeşitli giyinme, yeme, içme aktiviteleri uygun yardımcı araçların kullanımı ve aile desteğiyle tedavi edilmektedir.bebeğin doğum esnasında oksijensiz kalması halinde “baş soğutma” yöntemiyle Serebral Palsinin yol açtığı hasar en aza indirilmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey başlıklı makalemizde Ekt hangi hastalıklarda uygulanır, Ekt tedavisi fiyatları ve Ekt tedavisi görenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Serebral Palsi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ