Kadına Dair Herşey

Serviks Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Serviks Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizdeki kanser türleri içerisinde en çok görülenler sıralamasında sekizinci sırada yer alan serviks (rahim ağzı) kanseri, günümüzde tedavisi mümkün kanser türleri içerisinde yer almaktadır.

Erken teşhis ile tedavisi mümkün olan serviks kanserinin tanısının konulması için gerekli işlem oldukça kısa ve basit bir yöntem ile olmaktadır.

Rahim ağzından alınacak küçük bir parçanın biyopsi yöntemi ile alınması ve incelenmesi ile kanser riski tanısı konulabilmektedir. Biyopsi sırasında rahim ağzı uyuşturulur ve herhangi bir acı hissetmeniz önlenir.

serviks-kanseri

Serviks Kanserine Yakalanma Risk Oranı Fazla Olanlar

Rahim ağzı kanseri riski fazla olanlar içerisinde öncelikle küçük yaşta cinsel ilişkiye başlayan ve sık partner değiştirenlerden bahsedilebilir.

Cinsel ilişki yoluyla kolaylıkla bulaşabilen serviks kanseri türüne doğum sayısı fazla olanların yakalanma riski oldukça fazladır.

Yedi ve daha fazla doğum yapmış olanlar sıklıkla kontrole gitmelidirler. 30 yaşından sonra en az beş yılda bir kez kontrol için uzman doktorlara başvurmanız önerilmektedir.

Serviks Kanserinden Korunma Yolları

Cinsel yolla bulaşan bu kanserden korunmak için öncelikli olarak yapılması gereken cinsel ilişki sırasında korunmaktır.

Genel olarak kanser türü olan serviks kanserinden korunmak tamamen mümkün olmayabilir, ancak beslenme şekli, alkol ve sigara kullanımından uzak durma genel kanserden korunma yolları serviks kanseri için de geçerlidir.

Risk faktörlerini azaltarak ve kanser önleyici yaşam ve beslenme tarzını benimseyerek serviks kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Diyeti Uygulamaya Ne Dersiniz? başlıklı makalemizde saç diyeti işe yararmı, saç diyeti nasıl uygulanır ve saç diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Serviks Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ