Kadına Dair Herşey

Ses Kısıklığı ve Tedavisi

Ses Kısıklığı ve Tedavisi

Ses kısıklığı günlük hayatı zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Ses kısıklığının tedavisini yapabilmek için ilk önce ses kısıklığına neden olan etkenleri incelemek gerekmektedir. Ses kısıklığı sebeplerine bakacak olursak bunun başında soğuk algınlığı ya da üst solunun yolu enfeksiyonları gelmektedir. Ses kısıklığına neden olan etkenler arasında sesin kötü kullanılması da bulunmaktadır. Sesin kötü kullanımı derken çok yüksek sesle bağırarak uzun süreler konuşma kastedilmektedir. Ayrıca ses ışıklığına neden olan diğer bir şey ise Gastroözofageal Reflüdür. Bu rahatsızlık mide asidinin ağıza gelmesine neden olur. Ses kısıklığı da bu mide asidinin yutulmasıyla gerçekleşmektedir. Sigara içmek ve alerji, nörolojik bozukluklar, seste travma, tiroit problemi ve romatoid arterit gibi rahatsızlıklar da ses kısıklığına neden olabilmektedir.

Ses kısıklığı sebepleri

Ses Kısıklığı Tedavisi

Zencefil ve bal

Sesi kısılan insanlar ilk önce ses kısıklığının sebebini bilmeli sonrasında bunun tedavisine başlamalılardır. Ses kısıklığı tedavisi için evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Eğer ses kısıklığınız soğuk algınlığı nedeniyle olduysa i önce soğuk algınlığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Zencefil hem ses kısıklığına hem de soğuk algınlığına çok iyi gelen bir baharattır. Zencefil çayı içerek soğuk algınlığı ve onun etkisi olan ses kısıklığından kurtulabilirsiniz. Lakin 2 günü geçen ses kısıklığında doktora başvurmayı unutmayınız. Uzun süre yüksek sesle konuşmaktan ve bağırmaktan kaynaklanan ses kısıklığı için genellikle özel bir tedavi yapılmaz. Ses telleri 1-2 gün dinlendirilerek ses kısıklığından kurtulabilirsiniz. Lakin hızlı bir iyileşme istiyorsanız zencefil yine yardımınıza koşuyor. Zencefil ve balı karıştırarak bu karışımı tüketirseniz ses kısıklığınız daha kısa sürede düzelecektir.

Doğal Yollarla Ses Kısıklığından Kurtulun

Evde ses kısıklığı tedavisi

Evde ses kısıklığı tedavisi için tercih edeceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Ses kısıklığının nedenine göre tedavi uygulanması da çok önemlidir. Gastroözofageal Reflü nedeniyle ses kısıklığı yaşıyorsanız tuzlu su ile gargara yaparak bu rahatsızlıkta kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki Gastroözofageal Reflü doktor kontrolü ile tamamen tedavi edilmelidir. Tuzlu su sadece bu rahatsızlığın yarattığı ses kısıklığına etki etmektedir. Sigara içmekten kaynaklanan ses kısıklığının en önemli tedavisi kullanılan sigaranın kesin olarak bırakılmasıdır. Ses kısıklığı geçtikten sonra yeniden sigara içilmemesi de büyük önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Amenore Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Amenore belirtileri, Amenore çeşitleri ve Amenore hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Ses Kısıklığı ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ