Kadına Dair Herşey

Sezaryenin Bebekte Olası Zararları

Sezaryenin Bebekte Olası Zararları

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Fiziksel bir zorunluluk olmadığı sürece normal doğum her zaman için kadının vücut yapısına ve vücut sağlığına en uygun olan doğum şeklidir. Anne ve bebek sağlığı etkilenmediği sürece her zaman için normal doğum yöntemlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Normal Doğum En Sağlıklı ve En Doğal Doğum Şeklidir

Normal doğum şekli kadın vücudunun en önemli işlevidir ve kadın vücudunu erkek vücudundan ayıran en önemli özelliktir. Kadın vücudu bir canlıyı rahimde oluşturmak, beslemek ve zamanı geldiğinde de doğurmak için tasarlamıştır. Yaratım özelliğine göre de normal doğum daha sağlıklı olurken sezaryen doğum aynı ölçüde sağlık kurallarını içermemektedir. Bu aşamada normal doğum mu sezaryen doğum mu sorusunda normal doğum şekli her zaman için daha ön planda olmaktadır.

Sezaryen doğum, normal doğum sisteminin uygun olmadığı ve gerçekleşmesi mümkün olmayan durumlarda zorunluluktan tercih edilen bir doğum sistemi oluşmaktadır. Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki en büyük fark ise; sezaryen doğum tıbbi bir operasyonken normal doğum doğanın ve kadın vücudunun istediği bir doğum şekli olmaktadır.

Normal doğumda doğum sınırı kadının isteği ile doğru orantılıdır. Fiziksel ve psikolojik açıdan herhangi bir üst sınır bulunmaz. Fakat sezaryen doğumda her seferinde risk artmakta ve her seferinde rahim kesildiği için hem anne hem de bebek için risk oluşturmaktadır. Bu yüzden de bilim insanları sezaryen doğumun üçten fazla olmamasını önermektedir.

sezaryen-dogum

Sezaryen Doğum Bebeklerde Psikolojik Sorunlara Yol Açabilir

Normal doğum süreçleri oldukça kolay geçmektedir. Psikolojik açıdan ve enerji açısından büyük yorgunluklar getiren hamilelik dönemi normal doğum sonrasında son bulur ve anne birkaç saat içinde toparlayarak çocuğunu kucağına alır. Rahim kısa sürede kendini yeniler ve hiçbir şekilde sonradan da bir sağlık problemi oluşturmaz. Fakat sezaryen doğum tıbbi bir işlem olduğu için ve karın ile rahim de kesildiği için toparlama aşaması da oldukça fazla olacaktır. Sezaryen doğum sonrası anne 6 – 7 ay gibi bir sürede toparlar. Aynı zamanda doğumdan sonra narkozun etkisi ile doğumdan sonra çok önemli olan anne bebek buluşması da gerçekleşmez.

Normal doğum sistemi ile doğumlarını yapan kadınlar sağlıklı olduğu gibi aynı zamanda bebekler de oldukça sağlıklı bir şekilde doğarlar ve normal doğum sonrası bebeklerde hiçbir şekilde travmatik semptomlar gözlenmez. Bebekler normal doğum sonrasında direkt anneleri ile karşılaştıkları için geldikleri bu yeni dünyada hiçbir şekilde sorun yaşamadan ve yalnızlık çekmeden direkt olarak yaşama adapte olurlar. Normal doğum sonrası bebeklerin uyku düzenleri daha rahat olmakta ve emzirilmeleri de daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Sezaryen doğum sonrasında ise bebekler annelerine teslim edilmezler ve bebek odasına götürülerek kontrolleri yapılır. Burada yalnız kalan ve yeni geldiği bu dünyada korkan bebekler hayatlarının sonuna kadar kendilerini güvende hissetmezler. Sezaryen doğum bebekleri olumsuz etkiler ve emme sorunları ile ileride büyük iletişim ve uyum sorunları ortaya çıkar.

 

 

Bir önceki yazımız olan 30'lu Yaşlardan Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal başlıklı makalemizde geç hamilelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Sezaryenin Bebekte Olası Zararları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ