Kadına Dair Herşey

Sezeryan Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Sezeryan Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Doğum,yaratılışın en önemli olayıdır.Bu gerçekleşirken de sezeryan ile doğum yapan annelerin,sezaryen sonrası,normal doğuma göre biraz daha sancılı süreleri olabilir.  Anne olmak kolay bir iş değildir, beraberinde birçok sorumluluk, çaba ve kocaman ödüllerle anne oluruz. Tam da bu sebepten ötürü daha önce sezaryen ile doğum yapmış annelerin bu “mutluluk izini” gururla taşımaları konusunda teşvik edici bir içerik hazırlamak istedik.

sezaryen sonrası

Sezaryen ile doğum son derece fazla cesaret ve güç gerektirir ve bir kadın ve anne bununla kahramanca ve takdire şayan bir şekilde baş edebilir. İşte sadece sezaryen izine sahip olan kadınların bilebileceği üç gerçek.

Sezaryen Doğum Sonrası,Yarası Olan Annelerin Bilmesi Gereken 3 Gerçek

1. Doğum sonrasında cerrahi müdahalenin sonuçları ile cesurca yüzleşirler

Sezaryen ile doğumun yaygın bir uygulama olduğunu düşünebilirsiniz ancak gerçekte büyük bir cerrahi operasyon olarak bilinmektedir. Ve diğer önemli ameliyatlarda da olduğu gibi sezaryen ile doğumda da hem anne hem de bebek için bazı riskler bulunmaktadır.

Buna ek olarak geleceğin babası veya aile bireyleri için doğum sırasında ameliyat odasında bulunmak epey bir zorludur. Anneler genellikle bir destek alma imkanız olmaksınız ve tamamen belirsizlikle dolu bir ameliyata girerler.

Güzel bebeklerini kucaklarına almak için kadınların tahammül ettiği korku ve yalnızlığın, güç, irade ve koşulsuz sevgiye karşı mücadele verdiği daha başka bu kadar güzel bir savaş örneği sanıyoruz ki yoktur.

2. Anneler,sezaryen ameliyatı sonrası ameliyathaneden çıkana kadar her şeyin yolunda olup, olmadığını bilmiyorlar

Bu durumlarda risk, bebeğin doğumu ile sonlanmaz. Her ameliyatta olduğu gibi anestezi etkisi geçene kadar doktorlar ameliyatın başarılı olup, olmadığını bilemiyorlar.

Buna ek olarak çok insanın bildiği bir detay daha var. Sezaryen sırasında anne bilinçlidir. Acı hissetmez ancak içinde gerçekleşen her hareketi hisseder. Bu, istenmeyen, tatsız bir histir ve eğer daha öncesinden bu konu hakkında bilgi almazsanız travmatik olabilir. Yine de aşları dik bir biçimde bu ameliyata girerler çünkü sonundaki ödülün ne denli harika olduğunu bilirler.

3. Gerçek kahramanlar olarak,sezaryen ameliyatı sonrasında iyileşmeye devam ederler

sezeryan doğum sonrasıBebek doğduğunda annenin dünyası bebeklerinin etrafında dönmeye başlar ve onlarda canlarının isteklerini ikiletmeden yerine getirirler. Bu bir doğal yatkınlık ve uğraş gerektirir ki, bu da genellikle yorucudur. Tüm bunları hissettiğiniz acılarla yaptığınızı düşünün. Evet ameliyat sonrasında kaçınılmaz bir olgu olan çok fazla acı ve rahatsızlık da bulunuyor.

Bu, onları da da güçlü yapar, acı eşiklerini genişletir ve sadece bir başka annenin gücü ile kıyaslanabilecek bir iç güç geliştirirler.

Ne kadar zor olursa olsun, onlar bunu yüzünde gülümseme ve dünyadaki tüm sevgi ile birlikte yaparlar. Çünkü uykusuz geçirilen her dakika, her alt değiştirme, her gülümseme ve o küçük eli tutma olasılığı, nefesini hissetmek ve harika yenidoğan bebek kokusu buna değerdir. Onların dünyada olma sebeplerinden birisi de kendilerinin bir parçası olan canlarını mutlu etmektir.

Nereden geldiklerini asla unutmamalarına sebep olan bedenlerinde bu izi taşıyan tüm annelere büyük saygımız var. Bu yüzden, sevgili anneler, bu sezaryen izinizi gururla taşıyınız. Onu gizlemeye çalışmayın, ondan utanmayın çünkü her kadın bu ayrıcalığa ulaşamayabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Her Annenin Kendinden Birşey Bulacağı O Anlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sezeryan Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ