Kadına Dair Herşey

Şiddet Görenler Ne Hissediyor?

Şiddet Görenler Ne Hissediyor?

Son dönemlerde oldukça fazla karşılaştığımız şiddet haberleri, hepimizi üzmektedir. Hatta bunun için elimizden bir şey gelmemesi daha da çok kahretmektedir. Ancak bununla ilgili bir bilinçlenme oluşturarak etrafımızdakileri bilgilendirebiliriz. Özellikle şiddete maruz kalan kişilerin tavırlarında bazen şaşırabileceğiniz bir normallik olabilir. Yani yaşadıklarının normal ve hak edilen bir şey olduğunu düşünebilir. Bu duruma gelen psikolojisinin mümkün olduğunca düzeltilmesi gerekir.

Aslında o iyi biri…

En çok duyduğumuz kendini kandırmacalardan biri de budur. Şiddete maruz kalan kişiler genellikle kendisini şiddete maruz bırakan kişinin özünde iyi biri olduğunu, aslında kendisinde de hatalar olduğunu ve onun yaşadığı şeylerin kolay olamadığı sebebiyle bütün bu olumsuz davranışları edindiği ile ilgili bir savunma yaparlar.

Artık bu durumdan kurtulamayan ve kabullenme çabası içerisine giren şiddet kurbanları, kendilerini bunlara inandırarak durumu kabullenirler ve bu durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale koyarlar. En sonunda da hayatlarını tehlikeye sokan bu durumun kurbanı olmaları kaçınılmaz olur.

Sosyal hayattan koparlar…

Şiddete maruz kalan kişiler, bu durumu kabullendikleri ve bunu düşüncesel olarak normalleştirince fikirlerine zıt gelen kişilerden uzaklaşırlar. Böylece şiddete maruz bırakan kişiye daha çok daha çok haklı gösterir ve onun bencillik duygusunun daha çok kabarmasına yardım eder. Bu şekilde kendisine hayatı zindan eder ve işkenceyle dolu hayatı normal hisseder.

Bu durumdan kurtulmaya çalışmalı.

Özellikle şiddet gösteren kişi ve buna maruz kalan kişinin kesinlikle psikolojik tedavi görmesi gerekir. Bu şekilde bu durumun üstesinden gelinebilir.

Bir önceki yazımız olan Misafirlere Hazırlıksız Yakalanmamak İçin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Şiddet Görenler Ne Hissediyor? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ