Kadına Dair Herşey

Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Sebep Olur Mu?

Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Sebep Olur Mu?

Sigara veya tütün alışkanlığı KOAH hastalığını en çok gelişmesini etkileyen ve bu hastalığı sebep açan sorunlardan birisidir. Sigara içenlerde 6 kat daha fazla görülen bu hastalık için tedavisinde sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Sigaranın içerisinde bulunan 4 inden fazla kimyasal maddenin çoğunluğunun direk kanserojen olduğu ispatlanmıştır. KOAH hastalığına hiçbir şekilde iyi gelmemekte ve aksine hastalığı daha kötü hale getirmektedir. Sigaraya erken yaşta başlanması ve uzun süre çok miktarda içilmesi, ilerleyen yaşlarda bu kişilerde KOAH hastalığına sebep olmaktadır. Hastalığın en önemli sebeplerinden biri sigara bağımlılığıdır.

KOAH Hastalığı

Kronik bronşit ve anfizemi kapsayan, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına olacak derecede kısıtlayan, mutlaka ilerleyen ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Akciğer hastalıklarından birisidir. Aniden ortaya çıkan hastalık değil aksine zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ortalama 15 ile 20 yıl arasında şikayetleri görülmeye başlanır.

KOAH Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Soluk darlığı
 • Öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Göğüste tıkanma
 • Hırıltılı solunum
 • Kan tükürme gibi belirtileri olan bu hastalığı gösteren kişilerin hemen uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

KOAH Hastalığının Tedavisi

İki ana amacı olan KOAH hastalığının tedavisinde, hastalığın bulgularını düzeltmek yada azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Hastalığın tedavisinde;

 • Sigaranın kesinlikle bırakılması gerekmektedir.
 • Çevresel ve mesleki yerlerde sigaraya maruz kalınmamalı.
 • Uzun süreli tedavi.
 • Ani başlayan atakların tedavisidir.
 • Ozon terapisi de uygulanmaktadır.

KOAH hastalığının teşhisi oldukça kolaydır. Genel bir fizik kontrolü, kan tahlilleri ve akciğer filmi çekilerek teşhis edilir. Bir de solunum fonksiyonel testleri yapılmakta ve bu testlerin sonucuna göre hareket edilmektedir.

KOAH Hastalığına Bitkisel Tedavi

koah-hastaligiEn çok tercih edilen ve işe yarayan bitkisel tedaviler arasında yer alan yulaf samanı ile hiçbir yan etkisi yoktur. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı yulaf samanı koyularak 7 dakika kısık ateşte kaynatılır. Yedinci dakikasında bekletmeden sıcakken süzülür. Daha sonrasında ılık hale gelince yudum yudum içilmelidir. Bir ay süresi boyunca bu uygulamayı gün içerisinde sabah, öğle ve akşam yemeklerinden iki saat sonra aynı şekilde yudum yudum içilmelidir.

Diğer tedavi yöntemi olarak da ilaç tedavileri bulunmaktadır. İlaç ile tedavisi kesin bir sonuç alınamamıştır. KOAH hastalığını önleyici bir tedavi olmamasına karşılık sadece atakların ve komplikasyonların önlenmesi ve tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaçların amacı hastaların nefes darlığını ortadan kaldırmak ve hayatlarını engellenmemesi için kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Ciltte Sonradan Çıkan Benler Tehlikeli Midir? başlıklı makalemizde sonradan çıkan benler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Sebep Olur Mu? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ