Kadına Dair Herşey

Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik nedir?

Basit gibi görünse de mide şişkinliği oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir.Mide bölgemizde fazla gaz birikmesi sonucunda ya da kabız olunması halinde,bir gıdaya hassasiyet taşınması veya bağırsaklardaki bir sendromdan dolayı kişi şişkinlik sorununu yaşayabilir.Bu şişkinliğin sonucunda hasta karın bölgesinde bir ağrı hisseder ve bu ağrı keskin de olabilir.Hatta bu keskin ağrıların neticesinde mide krampları geçirme olasılığı da yüksektir.Çoğu hasta midesindeki şişkinlik sonucu ortaya çıkan ağrıyı farklı ağrılarla karıştırır.Karnın  üst bölümünde gerçekleşen ağrı kalp ağrısıyla,sağ kısımda gerçekleşen ağrıysa safra kesesi ya da apandist ağrısıyla karıştırılabilir.

siskinlikTüketilen gıdaların kana karışması ve hazım sırasında tüm besin maddelerinin iyice parçalanması gerekmektedir. Tüketilen herhangi bir besin midede veya ince bağırsakta tümüyle parçalanmadığı takdirde gaz ve şişkinlik olacaktır. Yenilen yiyecek maddeleri hazmedilmeden kalın bağırsağa geçerse şişkinlik ve gaz gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Tüketilen ve şişkinlik yapan gıdalar için öncelikle ağızda iyi öğütülmesi gerekmektedir. Aslında sindirim ağızda başlamakta ve mide de devam etmektedir. Hızlı ve konuşarak yemek yemek, hava yutmaya ve mide şişkinliğine yol açacaktır. Bu durumda da ağız yolu ile gıdaların iyice çiğnenmesi ve sonrasında yutulması gerekmektedir.

 

Mide Şişkinliğine Yol Açan Gıdalar

Bol lifli gıdalar hızlı yenirse ve oldukça da fazla yenirse şişkinliğe yol açar. Tabi lifli gıdalar ile birlikte sıvı tüketilmesi de şişkinlik sorununa yol açacaktır. Bu yüzden de lifli gıdaların yanında tüketilen sıvı miktarı kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Kuru bakliyatlar, soslu, mayonezli, ekşili, acılı ve sirkeli besinler mide şişkinliği yapan gıdalar olmaktadır. Yağlı gıdalar da şişkinliğe neden olmaktadır. Çünkü yağlı gıdalar midenin boşalmasını geciktirecek ve tokluk hissini arttıracaktır. Özetlemek gerekirse mide de şişkinliğe yol açacak olan besinler şu şekilde olmaktadır.

Şişkinlik Yapan Gıdalar

  • Bakla, fasulye, soya fasulyesi bezelye ve tüm baklagiller
  • Elma, kayısı, erik, muz, şeftali, armut ve kuru üzüm
  • Kabak, soğan, turp, brokoli, tüm lahana türleri, salatalık, karnabahar, enginar, patates, kuşkonmaz ve şalgam
  • Kızartılmış gıdalar, yağlı yiyecekler ile kremalı ve soslu gıdalar
  • Şekersiz sakızlar
  • Tam tahıllı ekmekler
  • Yumurta
  • Soda, süt, dondurma ve bira mide şişkinliği yapan besinlerin başında gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde göğüs sarkması ve göğüs sarkması nedneleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Şişkinlik Yapan Gıdalar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ