Kadına Dair Herşey

Sivilce İzleri Keten Tohumu Maskesiyle Nasıl Yok Edilir?

Sivilce İzleri Keten Tohumu Maskesiyle Nasıl Yok Edilir?

Sivilceler yani akneler yalnızca ergenlik dönemlerinde değil yaşam boyunca bizleri rahatsız etmeye devam ederler. Aknelerin oluşmasına sebep olan yalnızca iki madde vardır. Bunlardan biri kıl kökünün iltihaplanması diğeri ise yağ dokularının iltihaplanmasıdır. Yüzün çok sık yıkanması, makyaj maddeleri ile bir araya gelmemesi vb. gibi cümleler sivilce oluşumuna engel değildir

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Bizler çıkmasına engel olamadığımız sivilcelerin çıktıktan sonra kalan izlerinin nasıl geçebileceği konusuna yoğunlaşalım. Genel itibari ile yüz bölgesinde görülmesine rağmen bunun yanı sıra; göğüs, sırt ve bacak kısımları da sivilce izlerinden nasibini almaktadır.

Sivilce İzlerini Önlemenin Yolları

Çıkan sivilcelerin çıkmamasını sağlayamadığımız gibi bir de çıktıktan sonra patlatma, sıkma ve yerinden koparma eğilimleri gösteririz. Eğer sivilce izleri ile karşılaşmak istemiyor isek ilk olarak mutlaka çıkmış olan yahut da çıkmak üzere olan sivilceleri; sıkmamak, patlamamak ve koparmamak gerekir. Bu sayede bazı sivilcelerin kısa süre içerisinde iyileştiği görülebilir. Bazı sivilceler çıktıkları andan itibaren kahverengi yahut da kırmızı bir yer edinebilir ve sürekli olarak aynı yerde çıkabilir. Ancak bir sivilce ile ne kadar az oynanır ise o sivilcenin yer edinmesi o kadar zor olur.

Sivilcenin sıkılması, koparılması ve patlatılması kulaktan dolma bir yayılma etkisi taşımaz. Bu durum tıbben yağ dokusunun yahut da kıl kökü dokusunun sahiplendiği iltihaplanmanın tüm yüze, sırta ve göğse yayılmasına sebep olur.

Kozmetik Ürünlerine Dikkat

Cildinizi makyaj, kozmetik ürünleri kullanımı sonrasında ağır kimyasal içerikler ile temizlemeniz doğru değildir. Eğer cildinizi kozmetik ürünlerinin neden olabileceği ve iz bırakmış olduğu sivilcelenmelerden korumak istiyor iseniz mutlaka gül suyu kullanmanız gerekir. Saf gül suyu kullanımı bir minik pamuk yardımı ile tüm cildin temizlenmesini sağlayabilir. Hatta temizlik sonrasında yüzünüzü daha önce sabunlar ile yıkamış olsanız da siyah kirlerden arındığını pamuk yardımı ile çok daha net bir biçimde görebilirsiniz. Bir de cildinizi mutlaka günde iki kez yıkamaya özen göstermelisiniz. Temizleme sütleri, özel kozmetik temizleme ürünleri gibi maddeler yerine mutlaka doğal ve yağsız sabunları tercih etmelisiniz. Bu sayede hem sivilce izlerinden hem olası sivilcelerden hem tüylenmelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Keten Tohumu Maskesi İle Sivilce İzlerini Yok Etmek

Yalnızca üç maddenin karışımı ile yüzünüzdeki ve bedeninizin diğer bölümlerindeki sivilce izlerinden kurtulmanız mümkündür. Kullanılması gereken maddeleri ve maskenin yapılışı ise;

  • 3 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu ile birlikte 2 yemek kaşığı kadar tereyağı ve son olarak da 3 damla biberiye yağıdır.
  • Keten tohumu ile tereyağını harmanlamanın ardından biberiye yağını eklemeniz ve biraz daha harmanlamanız gerekir.
  • Ardından ise ince bir beze ihtiyacınız var. Bu bir tülbent dahi olabilir.
  • Yüzümüzü yıkadıkta sonra daha doğru bir ifade ile maskeyi uygulayacağımız bölümü iyice temizledikten sonra ince bezi o bölüme örtüyoruz.
  • Sonrasında ise hazırlamış olduğumuz karışımı ince bezin üzerine sürüyoruz. İstediğimiz tüm bölümlere mutlaka bezin üzerinden sürülmüş olmalıdır.
  • Yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra o bölümü ılık bir su ile tertemiz yıkıyoruz.
  • Bu arada ince bez ile karışımı buluşturmadan önce ince bezi mutlaka ılık su ile yıkamak

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sivilce İzleri Keten Tohumu Maskesiyle Nasıl Yok Edilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ