Kadına Dair Herşey

Siyah Noktalar İçin Bitkisel Ve En Doğal Çözümler

Siyah Noktalar İçin Bitkisel Ve En Doğal Çözümler

Siyah nokta, cildimizde özellikle yüzümüzün burun, alın ve çene bölgesinde yaygın olarak görünen gözeneklerde mevcut olan kirlenmenin yerleşmesidir. Hava kirliliği dahil olmak üzere pek çok faktör cildimizin gözeneklerinde yerleşik siyah noktalara sebebiyet vermektedir.

siyah-noktalara-bitkisel-cozumler

Siyah nokta bakımı yapıldıktan sonra oluşumunu engellemek için iyice temizlenmiş olan gözeneklerin sıkılaştırılması için de bakım yapılması gerekmektedir. Sıkılaşan cilt gözeneklerinde yeniden siyah nokta oluşumu çok daha zor ve geç olacaktır.

Siyah Noktanın Tıbbi Açıdan Değerlendirilmesi

Siyah noktalar cildiyede komedon olarak anılırlar. Kısaca yağ bezelerinin tıkanması olarak tarif edilmektedir. Yüzümüzde T bölgesi olarak bilinen alın burun ve çene kısımları diğer bölgelere göre daha yağlı bir yapıya sahiptirler.

Yağ bezelerinin havadaki kirden bile tıkanması mümkündür. Bu bölgenin yağdan arındırılması, siyah noktalar için bitkisel maske hazırlanarak bu bölgelerin sürekli bakım altında tutulması, gözeneklerin temizlenmesinin ardından gözeneklerin sıkılaştırılması ile siyah noktalardan yani komedon yapıdan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Siyah Noktaların Oluşumunun Engellenmesi

Siyah noktalar cildimizdeki yağ oranının fazlalığının atılamaması ile ortaya çıkmaktadır. Tıkanan gözeneklerde gözle görünen siyah noktaların varlığı söz konusu olmaktadır. Siyah noktalara bitkisel çözümler ile doğal malzemeler ile bakım uygulanmalıdır.

Terleme ardından cilt mutlaka en kolay yol olan duru su ve doğal bir sabunla temizlenmeli, yağlı yiyeceklerden, gıdalardan uzak durmaya özen gösterilmelidir.

Siyah Noktalar İçin Bitkisel Karışım Önerileri

Siyah noktalarla birlikte yüzde oluşan sivilceler için de maske önerileri bulunmaktadır. Sivilce ve siyah noktalara bitkisel çözümler uygulanırken cilde hassas davranılmalı, tahriş olmasına izin verilmemelidir.

Elma sirkesini kaynatıp buharına yüzünüzü tutup, sonrasında sirkeli su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Yoğurt içine limon sıkıp, göz çevreniz hariç yüzünüze sürün, 15 dakikalık bu maske ile cildinizi siyah noktalardan arındırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bakımlı Kadın Nasıl Olmalı Neler Yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Siyah Noktalar İçin Bitkisel Ve En Doğal Çözümler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ