Kadına Dair Herşey

Sizin Kahveniz Hangisi?

Sizin Kahveniz Hangisi?

Kahve içmek günümüzün en güzel şeylerinden biridir, sanırım. Sabah saatleri akşam saatleri kahve severler için çokta fark etmez. Hele bilgisayar başında, kâğıt kalem başında bir meşguliyetiniz varsa mutlaka elinize bir kupa bardak ile kahvenizi hazırlar işinize devam edersiniz. Tabi kahve severler sevdikleri kahve türüne göre de ayrışabilirler. Kimisi Türk kahvesi, kimisi, neskafe, kimisi espresso tabanlı kahveler sever. Ancak esspresso tabanlı kahveleri evlerimizde yapmak zor olabiliyor.

Genellikle birçok Fransız, İtalyan konseptli kafelerde bulunur. Ancak şimdilerde artık birçok kafenin menüsünde espresso tabanlı kahve kahve bulmak mümkündür.

İtalya’dan espresso lezzeti

espresso

Espresso İtalya’ya özgü bir kahve hazırlama yöntemidir. Belli bir basınç ile kahve çekirdeklerinin ince bir şekilde çekilmesi ile yapılır. Birçok çeşidi vardır. Sade bir şekilde içilebileceği gibi cappuccino, latte gibi türleri de bulunur. Soğuk veya sıcak sütle çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Çok sevilen ve tercih edilen bir kahve çeşididir. Macchiato, Mocha, Americano gibi çeşitleri de vardır. Ancak bu tür çeşitleri hazırlamak için kahve makinesi gerekir.

mocha

Şanı Üstünde Türk Kahvesi

turk kahvesi

Türk kahvesi ince çekilmiş kahvenin pişirme yöntemi dolayısıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Ancak kahve ülkemizde fazla üretilmemekte sadece Mersin Ve Anamur’da bir miktar üretilebilmektedir. Buna rağmen fazlaca tüketiyoruz kahveyi. Cezvede üstüne su koyularak kaynatılıp elde edilen kahve türü İslam dünyasına ilk olarak Arabistan’dan geçmiştir. Keyif veren anlamına gelen kahve pişirme yöntemi ve lezzeti ile Türklerle bütünleşmiştir. Ve tüm bu başarısının yanında İtalyan kahveleri ile yarışabilir bir hale gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Dibek Kahvesi Nereye Ait? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sizin Kahveniz Hangisi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ