Kadına Dair Herşey

Şizofreni Hastalığı ve Belirtileri

Şizofreni Hastalığı ve Belirtileri

Şizofreni Hastalığı ve Belirtileri

Şizofreni Hastalığı ve Belirtileri

Şizofreni; zayıf karaktere sahip olma, zeka geriliği ya da tembellik ile alakalı bir durum değildir. Şizofreni, ciddi derecede önem arz eden, ruhsal hastalıklardan biridir. Hastalar genellikle gerçek dünya ile hayal dünyasını ayırt etmede güçlük çeker, mantıksal düşünme yetenekleri kaybolur, normal duygulara karşı tepki veremez ve toplumsal kurallara uyum sağlayamaz. Diğer yandan normal konuşma ve hatırlama yetenekleri de kaybolur.

Bedensel ve ruhsal hastalıkların diğerlerinde de görüldüğü gibi, bu hastalığında organik nedenleri mevcuttur. Şizofreni hastalığının ortaya çıkışında dopamin ile serotonin sistemi gibi beyinde bulunan taşıyıcı sistemlerin rol aldığı  görülmektedir.  Toplumun %1’lik kısmında görülen bu hastalık, genellikle 15 ila 25 yaşları arasında ortaya çıkar. 12 yaşından önce ve 40 yaşından sonra nadir şekilde görülür.

Şizofreninin Pozitif Belirtileri

Şizofreninin Pozitif Belirtileri

  • Şizofreninin pozitif belirtileri arasında ilk olarak görülen varsanıdır. Şizofreni hastaları normal bir insana göre koku almada ya da hissetmede daha hassastır. Sesler, bu hastalıkta en çok görülen varsanı türüdür. Bu sesler hastaya emirler verir, davranışlarından bahseder ya da bir olaya karşı uyarabilirler. Üstelik bu sesler bazen birbirleriyle de konuşabilir.
  • Diğer bir pozitif belirti iste sanrıdır. Hastalar gerçek olmayan inanışlara veya düşüncelere kapılır ve bunları değiştiremezler. Çevrede bulunan insanlar, bu düşüncelerin yanlış olduğunu ispat etse dahi hastalar düşüncelerinden bir türlü vazgeçmezler.
  • Alışılmışın dışında olan dağınık düşüncelere sahiptirler. Bu düşünceler yüzünden hastalar anlaşılmayan konuşmalara maruz kalabilir. Üstelik bazı durumlarda konuşmanın ortasında iken konuşmayı kesebilir ve sebebi sorulduğunda düşüncenin kafasından alındığını söyleyebilirler.
  • Huzursuz ve değişik vücut hareketleri ile hareket bozuklukları görülebilir. Bu hareketleri hastalar sürekli tekrarlayabilir. Daha fazla durumlarda ise katatoniklik ile sonuçlanabilir. Katatoni, bir insanın çevresine yanıt verememesi ve donakalması durumudur.

Şizofreninin Negatif Belirtileri

Şizofreninin Negatif Belirtileri

  • Günlük yaşamdan hiçbir zevk alamamak, şizofreninin negatif belirtileri arasında yer alan en önemli unsurlardan biridir.
  • Planlı bir aktiviteye başlamak veya bu aktiviteleri sürdürme yeteneğinde eksiklik görülmesi de negatif belirtiler arasındadır.
  • Tekdüze duygulanım yani bir insanın donuk ya da monoton bir şekilde konuşması, konuşurken yüz kaslarında herhangi bir hareketin oluşmaması da belirtiler arasındadır.

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobik Misiniz? başlıklı makalemizde Sosyal Fobi Tedavisi, Sosyal Fobik ve Sosyal fobiklerin endişesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Şizofreni Hastalığı ve Belirtileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ