Kadına Dair Herşey

Şoförler Ve Otomobilciler Odasından Bayan Sürücülere Uyarı

Şoförler Ve Otomobilciler Odasından Bayan Sürücülere Uyarı

Geçtiğimiz günlerde, Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, bayan sürücülere önemli uyarılarda bulundu.  Trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunun dikkatsizlik, alkol kullanımı, araç hakimiyetini kaybetmek ve aşırı hız sonucunda ortaya çıktığını belirten şeker, aynı zamanda hakimiyet kaybı gibi durumların sebeplerine de değindi. Şeker aynı zamanda kadın sürücülerin trafikte en çok yaptığı hatalar hakkında da konuştu.

Topuklu Ayakkabı Pedal Hakimiyetini Engelliyor

Bu sebepler arasında, kadın sürücülerin topuklu ayakkabı iken otomobil kullanması da yer alıyor. Ali Fuat Şeker, topuklu ayakkabı ile pedalları kontrol etmenin oldukça zor olduğu ve topukların ayaklar ile pedallar arasında esneme mesafesini yok ederek panik durumlarında ya da acil durumlarda kazalara sebep olabileceğini belirtti.

Topuklar Paspasa ya da Pedallara Takılabiliyor

Şeker aynı zamanda, araba seyir halinde iken topukların paspasa takılabileceğini,  pedallar arasında sıkışabileceğini belirtti.  Trafikteki araç ve kadın sürücü sayısının her geçen gün artmakta olduğunu söyleyen Şeker, kadınların otomobil kullanımındaki en büyük hatalarının yüksek topuklu ayakkabı ile araba kullanmak olduğunu belirtti.

Sandalet ya da Terlik Trafikte Yeterince Güvenli mi?

Yüksek topuklu ayakkabı ile araba kullanımının sakıncalı olduğu aynı zamanda ileri sürüş teknikleri uzmanı Onur Akçay tarafından da belirtildi. Sürücülerin trafik kazalarına, seyir halinde iken her an hazır olması gerektiğini belirten Akçay bunun en önemli parçasının da fiziksel uygunluk olduğunu söyledi. Bayanlara trafikte iken sandalet ve terlik giymeyi de önermeyen Akçay, sandalet, terlik ve yüksek topuklu ayakkabıların fren gaz dengesini ayarlama konusunda büyük eksiklik oluşturduğunu belirtti.  Bu yüzden bayanların, trafiğe çıkarken düztabanları ve rahat bir ayakkabı tercih etmeleri ya da en azından yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya Kadın Hakları Günü Ülke Genelinde Kutlandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Şoförler Ve Otomobilciler Odasından Bayan Sürücülere Uyarı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ