Kadına Dair Herşey

Sofranızı Şık Göstermenin Yolları

Sofranızı Şık Göstermenin Yolları

İster yemek daveti verin isterse masada yapılacak bir kabul günü, çay daveti her ne olursa olsun tüm hanımlar kusursuz bir şıklıkta masa hazırlamayı arzu eder. Sorunuz; şık bir sofrada masa düzeni nasıl olmalıdır? İse cevabı çok basit. Bir kaç ayrıntıya dikkat ederek siz de şık sofralar kurabilirsiniz.

Sofra takımınızın son çıkan model olması ya da servis takımlarına verilen uçuk kaçık fiyatlar bunların hiç biri şıklığı garantilemez.  Şıklık için izlenecek bir yol vardır.

Öncelikle kullanacağınız masa örtüsü; temiz ütülü ve tabak takımınızla uyumlu olmalıdır. Dünyanın en güzel yemeklerini de hazırlasanız kırış kırış kirli bir örtüyle asla şık bir sofra da masa düzeninden söz edemeyiz.

sik-yemek-masasi

Kullanacağınız yemek takımları birbirine uyumlu renk ve düzende olmalıdır. Örneğin Porselen yemek takımıyla cam servis takımını birleştirmemelisiniz.

Misafirleriniz için hem kumaş hem de kâğıt peçete bulundurabilirsiniz. Peçetelerinizin kalitesinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca tekrar istenebileceğini göz önünde bulundurarak yedek peçete bulundurmalısınız.

Masada kullanılan tuzluk ve biberlikler her misafirin ihtiyacını karşılayacak sayıda, düzenli ve temiz bir şekilde yerleştirilmelidir. Aynı zamanda kullanılacaksa baharat ve soslar için de dekoratif ve düzenli bir yerleştirme yapmalısınız.

Her misafir için yeterli sayıda su ve içecekler için ayrı ayrı bardak yerleştirmelisiniz ayrıca sürahinizin yemek boyunca dolu olduğundan emin olun. Suyu ve içecekleri ambalajında servis etmemeye dikkat etmelisiniz.

Yemekleriniz ve salatanız fazla sayıda ise hepsini masada bulundurarak fazla karışık bir masaya neden olmamalısınız. Yenildikçe yeni çeşitleri masaya ilave etmek en doğrusudur. Ayrıca sunduğunuz yiyecekler ne servis tabaklarından taşacak gibi tepeleme doldurulmalı ne de aşırı az olmamalıdır.

sik-sofra

Mum veya çiçek gibi dekorasyon önerileri her ne kadar dergi ve reklam sayfalarında hoş gözükse de çok çok geniş bir masaya sahip değilseniz tam bir fiyaskoya dönüşebilir. Bu tarz aksesuar kullanımlarında boyutlarına dikkat etmelisiniz ya da masada değil de tabak dolabı masa kenarı gibi bir alanda kullanabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi şık bir sofra düzenini çekici kılan ev sahibinin sıcak davranışlarıdır.

Bir önceki yazımız olan Retro Koşu Düz Koşudan 6 Kat Daha Fazla Kalori Yakıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sofranızı Şık Göstermenin Yolları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ