Kadına Dair Herşey

Sokakta Oynayan Çocuklar

Sokakta Oynayan Çocuklar

 

Çocuklar dışarda oynamalı mı?

Günümüzde gelişen teknoloji ve apartmanda yaşamamanın dezavantajları sonucu çocuklar apartmanlar dairelerinde büyümek durumunda kaldılar. Arkadaş edinemeyen çocuklar vakitlerinin çoğunun televizyon izleyerek, akıllı tabletler ve akıllık telefonlar ile ilgilenerek geçirmeye başladılar. Oyun oynamayan çocukların hayal dünyaları her gecen gün biraz daha körelir. Bu sebeple psikolojik gelişimleri acısında yaşıtları ile vakit geçirmeleri ve oyun oynamaları son derece önemlidir

oyun

 

Oyun oynamanın çocuklar üzerindeki olumlu etkileri

  • Araştırmalar sonucunda güneş ışığı alında oyun oynayan çocukların miyop olma olasılığı azaldığı belirtilmiştir.
  • Çocukların dışarıdan bünyelerine aldıkları virüs ve bakteriler onların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine neden olduğu belirtilmiştir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu d vitaminin %90nı güneş ışığından alınmaktadır. Dışarıda oynayan çocuklar bu vitaminden yararlanabildikleri için kemikleri daha hızlı gelişir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda dışarıda oynayan çocukların dikkatinin %20 oranında arttığı belirtilmiştir. Hiperaktivite sorunu olan çocuklar enerjilerine dışarıda aldıkları için evde stres olmazlar.

Fiziksel gelişmeleri için oldukça önemli

Dışarıda oynayan çocuk sıçramak, koşmak, sürünmek, tırmanmak eylemlerine toprak, kum, taşlık ve engebeli zeminler üzerinde gerçekleştirdikleri için fiziksel gelişimleri ve koordine yetenekleri son derece gelişmektedir. Dışarıda oynayan çocuk hareket ettiği için kasları güçlenir ve kalori yakar.

Dışarıdan oyuna doyan çocuğun konsantrasyon yeteneği arttığı için okuldaki derslerine adaptasyon sorunu yaşamaz bu nedenle dışarıda oynayan çocukların okuldaki başarıların %27 oranında iyileşme gözlemlenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Veya Baba Olduğunuzda Anlayacağınız 11 Şey başlıklı makalemizde anne ve baba olmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Sokakta Oynayan Çocuklar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ