Kadına Dair Herşey

Solunum Yolları Enfeksiyonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Solunum Yolları Enfeksiyonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Havalar soğumaya başladığı andan itibaren hastalıklarda baş göstermeye başlar. Ne yazık ki, kışın gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı, farenjit hastalıkları baş gösterirken, astım, bronşiti olanlarda bu ayda büyük sıkıntılar çekerler. Peki, bu zamanlarda karşınıza çıkabilecek hastalıklardan ve kısaca nasıl dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim. Solunum yolları enfeksiyonları ile ilgili dikkat etmemiz gereken ve kronik hastalıklar ile ilgili bilmemiz gereken şeyler olabilir.

Soğuk Algınlığı

Bu hastalık kışın en çok rastladığımız, en çok isyan ettiren hastalıklardan birisidir. Burnumuz tıkanır, hiçbir şeyden tat alamayız ve sürekli burun akıntısı ile birlikte baş ağrıları ve kırgınlık hissi baş gösterir.

Bu hastalıktan korunmak için: özellikle ellerimizi sık sık yıkamalıyız ve ellerimizi yüzümüze gözümüze süremeye özen göstermeliyiz. Çünkü en çok ellerimizin ağız ve gözümüze değerek mikropların içeriye taşınması yoluyla bu hastalığa yakalanırız.

İyileşme Süreci: bu hastalık sürecinde antibiyotikler pek işe yaramaz ancak çeşitli vitamin takviyesi ve ağrı kesiciler ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Astım, Bronşit gibi Kronik Hastalıklar

Bu hastalıklara sahip kişilerin mutlaka bütün hayatlarını kontrol etmek zorundalar. Özellikle solumun yolları enfeksiyonları bu tür kronik hastalıklar için tehlike arz ediyor.

Bu hastalıktan korunmak için: Özellikle kışın doğalgaz, kömür, odun dumanı gibi vb. şeylerle daha çok kirlenen hava bu tür hastaları daha fazla rahatsız eder. Kışın açamadığımız camlardan ötürü de havasız kalan ev ortamı bu hastalığı nüksettirebilir.  Bu nedenle bu hastalıklara sahip olanlar grip aşısı yaptırmamalılar, hava kirliliğinden uzak durmalılar, kalabalık ortamlarda hastalık bulaşmaması için çok dikkatli olmalılar.

Bir önceki yazımız olan Saçım Neden Dökülüyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Solunum Yolları Enfeksiyonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ