Kadına Dair Herşey

Sosyal Fobik Misiniz?

Sosyal Fobik Misiniz?

Sosyal Fobik Misiniz?

Herkesin toplum içerisindeki iletişim tarzı farklıdır. Kimileri için yeni bir ortama girmek ortamda konuşup, sohbet etmek keyifli olsa da, kimileri için yeni tanışılan bir ortama girmek resmen işkencedir. Bilmediği ortama girmek, kendisi için bir işkence haline dönen insanlar, genellikle ne konuşacağını, ne yemek yiyeceğini hatta nasıl yemek söyleyeceğini bile bilemezler. Herhangi bir sosyal ortamda ya da performans gösterilmesi gereken durumlarda, bireylerin başkaları tarafından aşağılanacak duruma düşeceği ya da utanılacak biçimde davranacağına ilişkin bir korku belirir. Bu korkuya da sosyal fobi denir. Sosyal fobi, utangaçlıktan da öte bir durumdur. Çünkü var olan korkuya bağlı olarak, kaçınma davranışları gelişir. Bu durum da bireyin sosyal, iş ya da özel yaşam alanlarını kısıtlar.

Sosyal Fobik Misiniz

Sosyal Fobik Özellikleri

Sosyal fobiklerin endişesi ilk olarak topluluk önünde konuşmaktır. Tanıdığı insanların yanında, kendi evlerinde ya da aile bireylerinin arasında genellikle rahat tavırlar sergilerler. Ancak, özellikle makam sahibi kişiler karşısında da tutukluluk hali görülebilir. Karşı cins ile irtibata geçmek de sosyal fobik insanlar için bir problemdir. Sosyal fobikler genellikle bekardır.

Sosyal fobiklerin endişesi

Sosyal fobik öğrencilere okulda soru yöneltildiğinde, cevap vermek ya da ders için sunum yapmak bir işkencedir. Pek çok sosyal fobik bankaya, devlet dairesine gidip, işlerini yaptıramaz. Üstelik bazıları telefonla dahi konuşamaz. Çok daha ağır vakalar bakkala gitmeye, sokağa çıkmaya hatta eczaneden ilaç almaya bile gidemez.

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal Fobi Tedavisi

Günümüzde oldukça iyi tedavi yöntemleri olan sosyal fobinin, tedavi edilmediği zaman sonuçları ne yazık ki ağır olabilir. Bu insanların genellikle eğitim ve iş başarıları düşüktür. Diğer yandan tedavi görmeyi kabul edip, iyileşen pek çok sosyal fobik vardır. Fakat, tedavi olmak istemeyen, bunun için herhangi bir atakta bulunmayan hastalar da zor bir hayata mahkum olmaktadır. Sosyal fobinin tedavisi iki şekilde gerçekleşmektedir:

1) İlaç tedavisi: Sosyal fobi tedavisi için son derece etkili olan, uyku sersemlik gibi yan etkileri olmayan ve bağımlılık yapmayan, kalıcı düzelme sağlayabilen bazı ilaçlar mevcuttur. İyi bir ilaç tedavisi sayesinde psikoterapiye bile gerek kalmaksızın, hastalar sorunlarından kurtulabilirler.

2) Psikoterapi: Sosyal fobi tedavisinde son derece etkilidir. Bilişsel-davranışçı terapi adı verilen psikoterapi yöntemi, sosyal fobikler için uygulanır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenilmiş Çaresizlik Psikolojisi başlıklı makalemizde Öğrenilmiş çaresizlik psikolojisi, Öğrenilmiş çaresizlik sorunu ve Öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Fobik Misiniz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ