Kadına Dair Herşey

Spiral Nedir Ve Nasıl Takılır?

Spiral Nedir Ve Nasıl Takılır?

 

Spiral Kullanımı

Kadınların kendi istekleri doğrultusunda, istenmeyen gebelikleri engellemek için başvurulan bir yöntemdir. Spiral kadınların gebe kalmasını engelleyen T şekline sahip 3 cm’ye yakın rahim içine yerleştirilen bir doğum kontrol ürünüdür. Spiral sayesinde yumurtalar döllense bile yumurtalıkta tutunamaz ve böylelikle gebelik süreci başlamaz. Spiralde bulunan teller sayesinde kadının rahmine gelen spermler öldürülür böylece kişinin hamile kalması engellenmiş olur. Spiral, diğer doğum kontrol ürünlerine oranla daha başarılı bir ürün olsa da yine de %100 garanti sunmamaktadır.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiralin takılma aşaması, spiralin takılmasından ortalama bir yarım saat önce kadına, spiral takma aşamasında veya takma aşaması bittikten sonra oluşabilecek herhangi bir ağrıyı engellemek için ağrı kesici verilir. Çok nadirde olsa hasta enfeksiyon kapmasın diye antibiyotik te tercih edilebilir. Gerekli temizlik işlemi yapıldıktan sonra rahim içini daha rahat görebilmek spekulum yerleştirilir. Rahim boyu ölçülür ve daha sonra spiral rahim içine yerleştirilir. Spirali takmadan rahim boyunun ölçülmesinin sebebi, spirali tam istenilen noktaya yerleştirmektir. Spiralin ipi bir santim dışarda kalacak şekilde ayarlanır ve bu işlemlerden sonra spiralin doğru bölgeye takılıp takılmadığını kontrol etmek için ultrason cihazı ile kontrol edilir.

Spiral Kullanması Riskli Olan Kişiler

Spiral kullanması riskli olan kişiler, bakıra alerjisi olanlar, rahmin büyük veya küçük olması, vücudun direnci düşüren uyuşturucu gibi maddeler kullanan kişiler, AIDS hastaları, kan pıhtılaşması için ilaç kullanan kadınlarda spiral kullanımı oldukça risklidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bitkilerin Desteği İle Baş Ağrısından Kurtulabilirsiniz başlıklı makalemizde baş ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Spiral Nedir Ve Nasıl Takılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ