Kadına Dair Herşey

Su Tüketiminin Önemi

Su Tüketiminin Önemi

İnsan vücudunun 3’te 2’si sudan oluşmaktadır. Organlarımızın tam işlevle çalışması için su olmazsa olmazdır. Suyun insan sağlığı için önemi artık çoğu kişi tarafından bilinen bir gerçektir. Pek çok kişi susuzluğunu gidermek için zaman zaman diğer içeceklere yönelmektedir. Fakat hiçbir sıvı vücudumuz için su ile eşdeğer değildir. Su, vücutta kanın hacmini dengelemek, hücreler arası aktarımı sağlamak, vücut ısısını dengelemek, sindirime yardımcı olmak gibi birçok kritik role sahiptir. Suyun eksikliği vücutta büyük tahribatlara neden olduğu gibi susuzluk süresini birkaç güne çıkarmak ölümle sonuçlanabilir.

Peki, doğru su tüketimi nasıl olmalı? Doğru su tüketimi sağlıklı bir hayat sürmek için büyük önem taşır. Günlük su tüketim ihtiyacı kişinin kilosu, aktivite seviyesi, bulunduğu ortamın sıcaklığı gibi birçok koşula bağlı olarak değişir fakat genel anlamda yetişkin bir erkeğin günde 3 litre, yetişkin bir kadının ise günde 2,5 litre su tüketmesi sağlığını koruması için gereklidir. Su sağlığımız için bu kadar önemli olmasına rağmen günün temposu, içilen diğer sıvılar gibi etkenlerden dolayı sık sık su içmeyi unuttuğumuz olur. Bu nedenle sağlıklı su tüketimi için en önemli yöntem su içmeyi alışkanlık haline getirmek ve su içmek için kendinize belirli hatırlatmalar yapmaktır. İlerleyen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlarımıza yükleyeceğimiz sağlık uygulamaları ile günde kaç bardak su içtiğimizi, kaç bardak içmemiz gerektiğini bizim yerimize sayan ve su içmeye uzun aralar verdiğimizde bize hatırlan sistemler gelişti. Bu sistemleri kullanarak günlük su tüketimimizi dengeleyip bütün güne yayabilir ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suyu ona verebiliriz.

Su içmek kadar, su tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Her sabah uyandığımızda içeceğimiz 1 bardak su vücudumuzun uyku evresinden uyanıklık evresine geçişine yardımcı olur ve organlarımızın çalışmaya başlaması için gerekli ihtiyacını karşılar. Aynı şekilde uyumadan önce içeceğimiz 2 bardak su kalp krizi geçirme riskimizi büyük oranda azaltır ve kaliteli bir uyku uyumamızı sağlar. Unutmamamız gereken bir diğer husus ise su içerken oturur pozisyonda olmamızdır. Biz ayaktayken midemiz oval bir şekildedir ve içtiğimiz su midemizin tamamına temas etmez. Bu nedenle mide ülseri gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Fakat su içerken oturur pozisyonda olursak içtiğimiz su midemizi de korumamıza yardımcı olur. Nadir görülse de su içmeyi sevmeyen insanlar bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda suya katılacak bir dal tarçın veya limon dilimi suyu lezzetlendireceği gibi işlevini bozmadan tüketmemizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Gözler İçin Bunu Yapın başlıklı makalemizde göz egzersizleri ile gözlükten kurtulma, göz kaslarını geliştirme egzersizleri ve miyop göz egzersizleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Su Tüketiminin Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ