Kadına Dair Herşey

Suudi Arabistan Tarihinde Kadınların İlk Oy Kullanma Hakkı

Suudi Arabistan Tarihinde Kadınların İlk Oy Kullanma Hakkı

Suudi Arabistan tarihinde kadınlar ilk kez 12.12.2015 tarihinde yapılan belediye seçimlerinde ilk kez aday olma ve oy kullanma hakkı verildi. Kadına araba kullanma hakkı verilmediği gibi aday olup oy kullanma hakkını da vermemişlerdi. Bu belediye seçimlerinde kadınlara erkeklerle birlikte oy kullanma ve aday olma hakkı verildi. Bu hakla birlikte kadınlar oy sandıklarında yerlerini aldılar. Bazıları aday olarak katılırken bazıları da oy kullanmak için katıldı. Tarihi bir an olarak akıllara kazınacak olan tarihe bir yenisi daha eklendi.

İlk Seçime Göre Oran

Kadınlar erkeklere oranla daha az sayıda oy kullanıldı. Kadınlarda 980 bin seçime aday olunurken 130 bin kadın oy kullanmak için başvuruda bulundu. Erkek sayısından seçime katılanlar 5 binden fazla olurken seçmen sayısı ise 1,35 milyon civarından yer aldı. Suudi Arabistan’da kadınlara Seçme ve seçilme hakkı tarihi bir ilk olarak kadınlara bugün verildi. Erkeklere göre daha az oy kullanılmış olsa kadınlar için bu en büyük adım olmuştur. Ülkelerin bu şekilde atmış oldukları adımlarla gelişmeleri daha da ilerleme kaydediyordur.

Dünyada Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı

Kadınların oy haklarındaki mücadelesi 1600’lü yılların başlarında başladı. Dünyada kadınların seçme ve seçilme hakkı 19 yüzyılda gerçekleşmeye başladı. Büyük Britanya ile Amerika birleşik devletleri kadınların seçme haklarında yoğunlaşmış olsalar da ilk tanıyan ülkeler arasına giremediler. Yeni Zelanda, Avustralya, Finlandiya, Norveç olmuştur. Bunların ardından ABD, Büyük Britanya, Sovyetler Birliği, Birmanya, Ekvador, Türkiye olmak üzere 28 ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi. Son olarak 12.12.2015 tarihinde Suudi Arabistan’da kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermeyi hak görmüştür. Kadınlara olan hakların verilmesiyle ilgili son adımı Suudi Arabistan’da atmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Dantelden Kendi Gelinliğini Dikti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Suudi Arabistan Tarihinde Kadınların İlk Oy Kullanma Hakkı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE