Kadına Dair Herşey

Tahta Baskı Kalıp Ustalığının Kadın Tarafından Yapılması

Tahta Baskı Kalıp Ustalığının Kadın Tarafından Yapılması

Tokat ilinde erkeklerin yapmış olduğu iş olarak bilinen tahta baskı kalıp atölyesi Hülya Eraslan adında bir bayan tarafından açıldı. 650 yıllık bir serüven haline gelmiş yazma sanatı unutmaya yüz tutmuşken kadınlar tarafından yapılmaya başlandı. Kadınlar üretiyor, Tokat kazanıyor projesiyle sayıları her geçen gün artan yazma ustaları ürettikleri baskılarla Tokat ekonomisini önemli ölçüde arttırıyor.

Yazma Sanatı Artık Kadın Tarafından Yapılıyor

Bitmek üzere olan yazma sanatını devam ettiren Hülya Eraslan evli ve iki çocuk annesidir. Geçimini üretmiş olduğu ürünleri satarak sağlıyor. Halk eğitim merkezinde gitmiş olduğu kurstan sonra Tokat el sanatları derneğinde yazmacılık yaptıktan sonra Gök medresede 9 aylık süren proje çalışmasının ardından 4 arkadaşı ile birlikte kendi atölyesini açtı. El baskısı yazma yapmaya başladıkları atölyede yazma baskısında kullanılan tahtaların kalıp oymacılığının genelde erkek mesleği olarak bilindiğini ifade etti. Ardında tahta kalıp oymacılığını zevkle yaptığını ve göründüğü kadar zor olmadığını terapi olarak görüp stres attığını söyledi ardından da 152 saat kurs aldığını 3 senelikte çıraklık yaptığını dile getirdi. Tahta oyma teknikleri ile birçok insan ekmeğini kazanıyor.

Kadın ve Erkek Eşitliği Burada Devreye Giriyor

Tokat ilinde yaşayan Hülya Eraslan kadın ve erkek eşitliği konusunda çok büyük bir örnek olmuştur. Erkeklerin yapmış olduğu birçok işi kadınlarında yapabildiğini her geçen gün keşfediyoruz. En basit örneği Tokatta yaşanan örnek oldu. 650 yıllık bir geçmişi olan erkeklerin mesleği olarak bilinen fakat bir kadın tarafından atölyesinin açılmış olduğu kadınların ve erkeklerin arasında bir fark olmadığının kanıtı olmuştur. Eraslan sözlerinde bir taraftan öğretirken bir taraftan da öğrendiklerini söylemişti. Bu sözleriyle hayatta hiç bir şeyin tam olarak öğrenilemediğine de değinmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Kurslara Karşı İlgisi Artıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tahta Baskı Kalıp Ustalığının Kadın Tarafından Yapılması Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE