Kadına Dair Herşey

Tatilin Saçlarınızı Yıpratmasına İzin Vermeyin

Tatilin Saçlarınızı Yıpratmasına İzin Vermeyin

 

Her mevsim saçlarımıza özen göstermek zorundayız. Bu özen yaz aylarında daha da artmalıdır.

Güneş ışınlarının çok oluşu, havuz ve deniz suyunun saçlarda yapacağı olumsuz etkiler ve tatil amaçlı mekan değişikliği yapılması ile değişen hava koşulları gibi etkenlerin hepsi saçların kalitesini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Saçlarımızın bize güzellik ve sağlıklı görünüm kazandırması için bizler de onların bakımını ihmal etmemeliyiz. Saçlarımıza yaptığımız her bakım, krem ve özel karışım uygulamaları bizlere sağlık ve güzellik olarak geri dönecektir.

Nemlendirmek ve Güneşten Korunmak

Yaz aylarında oldukça fazla güneş ışınına maruz kalan saç tellerinin kaybettiği nem nedeniyle kuruması ve kırılmasını önleyebilmek için nemlendirmek yapılması gereken öncelikli bakımdır.

Nemlendirici oranı yüksek şampuan ve krem kullanımı ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Bununla birlikte nemlendirici saç maskeleri ile günde 15-20 dakikalık bir bakım sayesinde saçlarınızın kalitesini yaz döneminde de koruyabilirsiniz, kırılmaların ve incelen saç tellerinin önüne geçebilirsiniz.

Bakım maskeleri, özel kremler vs kullanmanızın yanında saç sağlığınızın korunması ve devamlılığının sağlanması için mümkün olduğunca güneş ışınlarına maruz bırakmamak gerekmektedir. Özellikle ıslak durumda iken direk güneş ışınına maruz kalan saç tellerinin nemlendirici ile bile eski haline gelmesi uzun zaman alabilecektir.

Boyalı Saç İle Direk Güneş ve Denize Temas Etmeyin

Saçlarınız boyalı ise saçlarınızın bakımına boyasız saçlardan daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Boyalı saçlar ile boyasız saçların güneş ışınlarına verdiği tepkiler farklıdır.

Saçlarda her ne kadar koruyucu içeren, bitkisel içerikli boyalar kullanılsa bile güneş ışınları boyalı saçların daha kolay deformasyonuna neden olacaktır. Daha özenli bakım gerektiren boyalı saçların yaz aylarında boyasız saçlardan daha çok deniz ve güneş ışınlarından korunması gerekmektedir.

Bırakın Saçlarınız Özgür Kalsın

Yaz aylarında kendinize tatil verirken saçlarınıza da tatil vermeyi ihmal etmeyin. Fön çektirme, düzleştirme ya da dalgalandırma gibi ısıl işlemlere maruz kalan saçlar zaten normal zamanlarda zarar görmektedirler.

Bu ısıl işlemlere yaz aylarında ara vererek saçınızın dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Hem hava sıcaklığının çok olması, havanın kuru olması hem de ısıl işlem bir arada olunca saçlarınız diğer mevsimlerde gördüğünden daha fazla zarar görecektir.

Özellikle yaz aylarında bitkisel yağlar ile bakım yapmanız saçınızın kalitesini ve sağlığını korumada yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde beyaz saçlar ve beyazları kapamak hakkında bilgiler verilmektedir.


Tatilin Saçlarınızı Yıpratmasına İzin Vermeyin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ