Kadına Dair Herşey

Tatlı Tüketiminde Bilinmesi Gerekenler

Tatlı Tüketiminde Bilinmesi Gerekenler

Tatlıdan bir türlü vazgeçemiyoruz, bunun sebebi Türk mutfağındaki tatlı ürünleri de olabilir. Tatlı yemeyi sevmeyen insan olmaz herhalde, Türk mutfağımızda bu konuda oldukça leziz olduğu aşikâr. Gaziantep’ in baklavası, Bursa’nın Kemalpaşa tatlısı, Afyon’un Ekmek kadayıfı ve daha niceleri. İsimlerini duyduğunuz an bile canınız çekiyorsa şurada bir baklava olsa da yiyeyim diyorsanız tabiri caizse sizde bir tatlı hastasısınız. Dikkat edilmesi gerek bir nokta da tatlıya gelen muhteşem kilolar.

Ülkemizde ramazan ayıyla beraber tatlı tüketimi de oldukça artıyor. Misafirliğe gittiğimiz evde şeker olsun veya diğer tatlı türevleri olsun yemeden duramıyoruz. “Tatlı yiyelim tatlı konuşalım” diye de yedikçe yiyoruz. Aynı şekilde evimize gelen misafirlerimize de aynısını biz yapıyoruz peki biz onların kötülüğünü mü istiyoruz. Hayır, tabi ki de bu bizim akıl almaz misafirperverliğimizden kaynaklanıyor.

Peki, Tatlı Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

tatli-yemeÖzellikle Akşam yemeğinden sonra güzel bir tatlı iyi gider değil mi? Fakat o öyle olmuyor. Uzmanlar akşam geç saatte tatlı, yağlı yemekler, hamur işleri gibi gıdaların tüketilmesi zararlı olduğunu söylüyorlar.

Tatlı ihtiyacımızı akşam yemeğinden 2-3 saat sonra veya gün içinde daha uygun bir saatte giderirsek hem kolayca yakarız hem de sağlıksız beslenmemiş oluruz, tabi ki abartmamak şartıyla ve tatlı yerken büyük lokmalar değil de küçük parçalara böler isek vücudumuzun sindirmesi oldukça kolay olacaktır. Ayrıca fazla tatlı tüketimi diyabet hastalığına da kapı açmış oluyor.

Yükselen kan şekerini dengelemekle görevli olan pankreas fazla tatlı tüketiminde fazla insülin salgılamaktadır, bununla beraber fazla insülin hormonu bel ve karın bölgemizde yağlanmaya neden oluyor. Şekerin fazlası da kalp ve damar hastalıklarını da tetikleye biliyor. Tatlıdan sonra iki bardak ılık su veya güzel bir doğal maden suyu, midemizin tatlıyı sindirmesinde oldukça yararlı olacaktır.

Ayrıca doğal maden suyu su ihtiyacınızı karşılarken vücudunuzun mineral dengesini de sağlamaktadır. Tatlıyı kararında ve zamanında yerseniz hem sağlıklı yaşarsınız hem de tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaş Pasta Çeşitleri başlıklı makalemizde yaş pasta çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Tatlı Tüketiminde Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ